Ile osiedli znajduje się w Bydgoszczy?
Tuż po I wojnie światowej do Bydgoszczy dołączono aż 18 gmin wiejskich, które znacznie poszerzyły jej obszar. Z kolei w 1973 roku do miasta przyłączono małe miasteczko Fordon. Tym samym, wkrótce wzbogaciło się ono o trzy nowe osiedla: Nowy i Stary Fordon, a także Tatrzańskie. Cztery lata później do miasta włączono kolejne tereny Myślęcinek, dalsze obszary Fordonu, a także Smukałę i Łęgnowo Wieś.
Obecnie na terenie Bydgoszczy znajduje się 29 osiedli. Są to: Bartodzieje, Bielawy, Błonie, Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto, Brdyujście, Bydgoszcz Wschód-Siernieczek, Czyżkówko, Flisy, Glinki-Rupienica, Górzyskowo, Jachcice, Kapuściska, Leśne, Łęgnowo, Łęgnowo Wieś, Miedzyń-Prądy, Nowy Fordon, Okole, Osowa Góra, Piaski, Smukała-Opławiec-Janowo, Stary Fordon, Szwederowo, Tatrzańskie, Tereny Nadwiślańskie, Wilczak-Jary, Wyżyny, Wzgórze Wolności, Zimne Wody–Czersko Polskie.
Które osiedla w Bydgoszczy są najbardziej niebezpieczne?
Niektóre osiedla słyną ze spokoju, ładnych widoków, domków jednorodzinnych osadzonych blisko siebie, podczas gdy inne kojarzone są z gwarem i dużym ruchem samochodowym. To tam obserwuje się większe zagęszczenie ludności, co często wiąże się również z większą liczbą incydentów i interwencji służb porządkowych.
Które osiedla w Bydgoszczy są najbardziej niebezpieczne? Zapytaliśmy o to sztuczną inteligencję. AI wybrała trzy konkretne osiedla.
Bocianowo–Śródmieście–Stare Miasto
Pierwszym osiedlem, które wybrała sztuczna inteligencja to Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto. Jak zwróciła uwagę AI, to centralna część Bydgoszczy, która łączy zabytkowe ulice z bardzo zróżnicowanym społecznym i gospodarczym krajobrazem. Śródmieście, mimo wielu rewitalizacji, wciąż zmaga się z problemami takimi jak: wysoka liczba interwencji policyjnych i obecność lokali z tzw. melinami i problemem alkoholizmu.
Zdaniem sztucznej inteligencji na osiedlu tym dochodzi także do kradzieży, rozbojów oraz bójek w rejonie dworca i głównych ciągów komunikacyjnych. Odnotowuje się tam również liczne zgłoszenia dotyczące zakłócania porządku publicznego.
Ze względu na duże skupisko ludzi i anonimowość łatwiej tu o konflikty, a niektóre podwórka i ulice uchodzą za miejsca, których wieczorem lepiej unikać.
Wilczak–Jary
Choć to osiedle nieco bardziej oddalone od centrum, to od lat pojawia się w kontekście incydentów kryminalnych, takich jak włamań do mieszkań i garaży, aktów wandalizmu (niszczenie mienia, graffiti), czy nocnych burd i głośnych imprez w rejonie blokowisk.
Wilczak to również okolica o mieszanej zabudowie, gdzie stare kamienice często są zamieszkiwane przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, co sprzyja napięciom społecznym i braku poczucia bezpieczeństwa.
Szwederowo
To osiedle sztuczna inteligencja oceniła jako fragment Bydgoszczy o robotniczej historii, które przez lata było kojarzone z wysoką przestępczością. Choć sytuacja powoli się poprawia, nadal można tu odnotować: częste przypadki napaści i kradzieży, problemy z narkotykami i tzw. małą przestępczością, a także nocne bójki i hałasy zgłaszane przez mieszkańców.
Szwederowo to również teren z wieloma nieuporządkowanymi podwórkami i zaniedbaną infrastrukturą, co obniża subiektywne poczucie bezpieczeństwa.