Pod numery alarmowe dzwonimy w przypadku sytuacji zagrażających życiu, zdrowiu, mieniu lub bezpieczeństwu publicznemu, a także gdy chcemy zgłosić przestępstwo, zaginięcie dziecka czy osoby dorosłej, wyciek gazu, substancji niebezpiecznych czy informacje o osobie będącej w stanie zagrożenia samobójstwem. Numery te przydadzą się również w innych sytuacjach, lecz nie należy ich wykorzystywać na daremno.
Policja przypomina, że w przypadku bezpodstawnego wezwania służb musimy liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Funkcjonariusze zaznaczają, że numer alarmowy 112 często jest obciążany niepotrzebnymi połączeniami, takimi jak głuche telefony, żarty czy pomyłki.
Ponadto, wiele osób dzwoni w sprawach, które powinny być zgłaszane do innych służb, takich jak zgubienie dokumentów czy zalanie mieszkania, a nawet znacznie bardziej błahych jak np. prośba o informację o której odjeżdża najbliższy autobus linii nr 12 czy prośba o numer na taksówkę.
Numery alarmowe są bezpłatne z każdego telefonu, zarówno komórkowego, jak i stacjonarnego. Czy znasz je na pamięć? W naszym quizie będziesz musiał rozszyfrować 10 z nich. Powodzenia!