Zakupy

Największe sieci handlowe na polskim rynku. Kto zyskuje na sprzedaży Polakom?

2024-05-05 21:03

Przejmowanie polskich marek przez międzynarodowe korporacje to zjawisko obecne na naszym rynku od wielu lat. Na przykład, Biedronka, założona w 1995 roku, została przejęta przez Jerónimo Martins już dwa lata później. Podobnie było z znanym Wedlem, który po ponad 150 latach istnienia (w 2011 roku) został nabyty przez koreańską Grupę Lotte. Jak kształtuje się teraz polski sektor spożywczy? Kto czerpie korzyści z handlu w Polsce? Szczegóły w naszej galerii.

Mimo że Biedronka wydaje się być typowo polskim sklepem, historia tej sieci sięga 1995 roku, kiedy to została założona. Już dwa lata później została jednak wykupiona przez Jerónimo Martins, przestając tym samym być sklepem polskim.

Chociaż jej nazwa wskazuje na polskie pochodzenie, to w rzeczywistości stanowi część międzynarodowego giganta. Jednak Biedronka to tylko jedno z wielu przykładów, gdzie pozornie krajowe firmy są w rzeczywistości częścią zagranicznych gigantów.

Jak wiele sklepów w Polsce to w istocie spółki należące do firm zza granicy? Do jakich krajów trafiają pieniądze z codziennych zakupów Polaków? Przyjrzeliśmy się temu bliżej. Zajrzyj do naszej galerii!

Policjanci uratowali z wody mężczyznę