Kim Dznong Suk

i

Autor: pexels,Wikipedia

Boże Narodzenie

Tak obchodzą święta w Korei. Zamiast Mikołaja jest babcia Kim Dzong Una, ale nie daje prezentów

2023-12-27 15:02

Również w Korei Północnej w dniu 24 grudnia jest wielkie święto. Nie jest to jednak Wigilia Bożego Narodzenia, gdyż obchodzone na całym świecie Narodzenie Pańskie jest odgórnie zakazane. Koreańczycy nie mogą być gorsi - władze postanowiły, że i tam dzień przed 25 grudnia będzie celebrowany. Urodziny ma wtedy nieżyjąca już babcia przywódcy, Kim Dznog Una. Święto na część zmarłej Kim Dzong Suk obchodzone jest hucznie. Szczegóły poniżej.

Jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Korei Północnej?

Są kraje, w których świętowanie narodzin Jezusa jest zakazane. W niektórych z nich za chociażby jeden element bożonarodzeniowy, taki jak wręczenie prezentów pod choinkę – grozi kara śmierci lub kara więzienia. W przypadku Brunei jest to nawet do pięciu lat.

Krajem, który nie toleruje Bożego Narodzenia jest również Korea Północna. W tym kraju wszelkie praktyki związane z religią chrześcijańską zostały zakazane już w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Nie oznacza to jednak, że obywatele nie mają swojego grudniowego święta.

Dokładnie 24 grudnia, w dzień, w którym cały świat świętuje wigilię Narodzenia Pańskiego, Koreańczycy upamiętniają narodziny innej postaci. Nowa „wigilia” została ustanowiona w 2016 roku. Święto nie ma jednak nic wspólnego z Bożym Narodzeniem.

Zamiast Mikołaja jest babcia Kim Dzong-Una!

24 grudnia każdy musi czcić urodziny zmarłej babci Kim Dzong-Una. To ona wychowała późniejszego przywódcę i traktowana jest jako narodowa bohaterka, a każdy, kto uroczyście nie odda jej czci w dniu urodzin – zostanie surowo ukarany. Z tej okazji dzieci nie dostają jednak prezentów – ani od zmarłej babci ani – tym bardziej - od Mikołaja.

Niedzielne morsowanie pod Bydgoszczą

Kim Dznog Un zmusił do świętowania cały naród. Jak podało niegdyś BBC – w 2017 roku, w drugą „edycję” propagandowego święta, do miasta, w którym urodziła się rewolucjonistka wyruszyły pielgrzymki. „Święte” miejsce odwiedziło wówczas ponad 300 tys. Koreańczyków.

W tym dniu, stolica Korei zamienia się w kolorowe, ozdobione zewsząd miasto. Ma również miejsce wielki festiwal. Wszystko, by uczcić cześć rewolucjonistce.

Kim Dzong Suk urodziła się 24 grudnia 1917 roku w Osan-dong. Była drugą córką w rodzinie chłopskiej. W wieku zaledwie 15 lat kobieta dołączyła do Ligi Młodych Komunistów Korei pod przewodnictwem Kim Ir Sena, a pięć lat później została oficjalnie przyjęta do partii komunistycznej.

W 1941 roku Kim Dzong Suk urodziła Kim Dzong Ila – ojca obecnego dyktatora. Zmarła młodo – w wieku 31 lat podczas porodu. Dziecko urodziło się martwe – była to dziewczynka. Patronka koreańskich świąt otrzymała w 1972 roku od rządu tytuł Bohatera KRLD – czyli tytuł bohaterskiej rewolucjonistki antyjapońskiej.