Nie mają pracy, nie założyli rodziny, mieszkają z rodzicami. Jak żyją gniazdownicy w województwie kujawsko-pomorskim?

i

Autor: Pexels

styl życia

Nie założyli rodziny, mieszkają z rodzicami, a często nie mają pracy. Jak żyją gniazdownicy w województwie kujawsko-pomorskim?

2024-08-23 14:34

Socjologowie mówią o nich: gniazdownicy. To ci, którzy skończyli 25, ale nie mają więcej niż 34 lata, wciąż mieszkają z rodzicami, nie mają współmałżonka ani dzieci. A w województwie kujawsko-pomorskim często także nie mają pracy. Kim są? Na to pytanie starają się odpowiedzieć badacze z Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.

W Polsce jest więcej gniazdowników niż w innych krajach Unii Europejskiej

Jak od lat podkreślają badacze, zjawisko gniazdowania ma związek nie tylko ze zmianami społecznymi (młodzi chcą najpierw zainwestować w rozwój, potem zająć się zakładaniem rodziny, powiększaniem jej i usamodzielnianiem się), ale przede wszystkim z problemami ekonomicznymi młodych ludzi. Na wynajęcie czy kupno mieszkania oraz samodzielne życie ich nie się stać, wolą więc odkładać zarobione pieniądze np. na wkład własny, który przyda się, kiedy po latach wezmą w końcu kredyt na wymarzone M.

Tylu gniazdowników żyje w województwie kujawsko-pomorskim. To ludzie między 25 a 34 rokiem życia: bez rodzin i własnych mieszkań na garnuszku rodziców

W województwie kujawsko-pomorskim ok. 35 proc. spośród mieszkańców w wieku 25-24 lata to gniazdownicy, czyli osoby, które mieszkają z rodzicami, nie mają współmałżonków ani dzieci (ale nie wlicza się do tej grupy osób owdowiałych ani rozwiedzionych). To plasuje region na siódmym miejscu w kraju. Najwięcej ich w Świętokrzyskiem (ponad 40 proc.), najmniej w Pomorskiem (niecałe 30 proc.).

Jak żyją gniazdownicy w Polsce i w województwie kujawsko-pomorskim?

  • W kujawsko-pomorskim najwięcej takich ludzi mieszka w Nieszawie ponad 50 proc.), najmniej w Brodnicy (ok. 28 proc.). W regionie więcej wśród gniazdowników mężczyzn niż kobiet.
  • Więcej niż co 3 gniazdownik w Kujawsko-Pomorskiem nie ma pracy. To wcale nie jest zły wynik w porównaniu z innymi województwami, bo więcej bezrobotnych gniazdowników niż u nas jest aż w 10 regionach. Najgorzej jest w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie nie pracuje prawie co drugi, najlepiej w Wielkopolsce, gdzie bez zatrudnienia pozostaje nieco ponad 30 proc. takich osób.
  • Cieszyć może fakt, że gniazdownicy się rozwijają, to znaczy niektórzy. Województwo kujawsko-pomorskie jest w tej kategorii na drugim miejscu w kraju, zaraz po woj. mazowieckim. Tam uczy się ponad 8 proc. takich osób, na Kujawach i Pomorzu prawie 8.
  • Wśród gniazdowników jest stosunkowo niewielki odsetek osób z niepełnosprawnościami (w żadnym regionie nie przekracza 8 proc.). W Kujawsko-Pomorskiem odsetek wynosi nieco ponad 6 proc.

To wyniki badań przedstawione przez Urząd Statystyczny w Bydgoszczy. Dane do jego przepracowania pochodzą z końca 2022 roku.

W którym roku Fordon stał się częścią Bydgoszczy? Dlaczego ul. Długa ma taką nazwę? Rozwiąż QUIZ z historii miasta

Pytanie 1 z 12
W którym roku Fordon (osobne miasteczko) został przyłączony do Bydgoszczy?
WERSJA FB 1: Rozenek oszalała na koncercie Taylor Swift