wokół nas

Niepełnosprawne dzieci spod Świecia utknęły na autostradzie A1 w drodze nad morze. Kierowca wysadził je na poboczu

2024-06-18 14:46

Czterdzieścioro dzieci z niepełnosprawnościami wyruszyło ze Świecia na wycieczkę do Gdańska. Autokar, którym podróżowały, zepsuł się na autostradzie A1. Kierowca wiedział, że nie ma szans, by pojechał dalej. Wysadził dzieci na pobocze. Był upał, więc tym bardziej liczył się czas.

Czterdzieścioro dzieci z niepełnosprawnościami utknęło na autostradzie A1

Czterdzieścioro dzieci z powiatu świeckiego wybrało się z opiekunami na wycieczkę do Gdańska. Najmłodsze z nich mają 8, najstarsze 15 lat, czworo porusza się na wózkach.

Niedługo po tym, jak wyruszyli w trasę, autobus się zepsuł. Byli już na autostradzie A1. Zadzwonili po pomoc na policję.

- Z uwagi na miejsce awarii oraz warunki pogodowe natychmiast został tam wysłany patrol ruchu drogowego świeckiej jednostki - informuje kom. Joanna Tarkowska z KPP w Świeciu. - Policjanci zabezpieczyli miejsce, gdzie zatrzymał się pojazd. Starali się również uspokoić podróżujące nim dzieci, które oczekiwały na autokar zastępczy - dodaje.

Dzieci czekały na pomoc na poboczu autostrady A1. Pomogli policjanci i strażacy

Kierowca wysadził dzieci z autobus, czekały na kolejny na poboczu.

- Aby uczniowie nie musieli zbyt długo przebywać na poboczu drogi, funkcjonariusz nawiązał kontakt z wójtem gminy Warlubie, by zorientować się, jakie są szanse na dodatkowy transport - mówi Joanna Tarkowska. - Ten został zorganizowany bardzo szybko. Nie było jednak potrzeby, by z niego korzystać, bo przewoźnik równie sprawnie zorganizował autokar zastępczy - dodaje.

W przesiadce dzieci pomagali również skierowani na miejsce funkcjonariusze pobliskiej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Co robić, gdy dojdzie do awarii na autostradzie? Policjanci radzą

  • W pierwszej kolejności trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo.
  • Jeżeli auto się popsuje, natychmiast należy zjechać na pas awaryjny i włączyć światła awaryjne.
  • Jeżeli mamy w samochodzie kamizelkę odblaskową, koniecznie trzeba ją założyć - to zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo.
  • Po wyjściu z auta trzeba jak najszybciej wyjąć trójkąt odblaskowy i ustawić go w odległości minimum 100 m za pojazdem. Można się w tym miejscu posiłkować słupkami drogowymi, które są umieszczone w takiej właśnie odległości od siebie. Warto przy okazji sprawdzić, w pobliżu jakiego słupka stoi auto.
  • Dla własnego bezpieczeństwa lepiej przebywać za barierą oddzielającą jezdnię od pobocza.
  • Po oznakowaniu miejsca postoju samochodu trójkątem należy wezwać służbę drogową, która we właściwy sposób zabezpieczy to miejsce poprzez otoczenie pojazdu pachołkami i postawienie auta z sygnalizacją.
Tak zmienił się Stary Rynek w Bydgoszczy

W którym roku Fordon stał się częścią Bydgoszczy? Dlaczego ul. Długa ma taką nazwę? Rozwiąż QUIZ z historii miasta

Pytanie 1 z 12
W którym roku Fordon (osobne miasteczko) został przyłączony do Bydgoszczy?