Kto wygra wybory prezydencie 2025? Poza sondażami jest też opinia jasnowidza
Nadchodzące wybory prezydenckie, które odbędą się 18 maja 2025 roku, wywołują coraz większe emocje i intensywne dyskusje. Po niedawnej debacie w Końskich, najnowsze sondaże wskazują na kilku potencjalnych kandydatów, a spekulacje dotyczące ostatecznego wyniku nie ustają. Nawet znany jasnowidz z Człuchowa, Krzysztof Jackowski, wcześniej wyraził swoje przeczucia co do kandydatów. Czy tym razem jego wizje się sprawdzą?
Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla tych, którzy chcą głosować korespondencyjnie lub poza miejscem zameldowania lub za granicą
Lokale wyborcze w Bydgoszczy, jak i w całym kraju 18 maja 2025 roku będą otwarte od godz. 7 do 21. Wszyscy, którzy zamierzają głosować korespondencyjnie, planują złożyć wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów lub wniosek o ujęcie w spisie wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą muszą dopilnować kilku terminów.
4 kwietnia 2025 – 15 maja 2025
- składanie przez wyborców wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów oraz wniosków o zmianę miejsca głosowania;
- składanie przez żołnierzy pełniących zasadniczą służbę wojskową albo odbywających ćwiczenia wojskowe oraz policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Służby Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym wniosków o zmianę miejsca głosowania.
do 5 maja 2025 r.
- zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców z niepełnosprawnością, w tym za pomocą nakładek do karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat;
do 9 maja 2025 r.
- składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców z niepełnosprawnością oraz tych, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat;
do 13 maja 2025 r.
- składanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o ujęcie ich w spisie wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą, składanie przez wyborców przebywających na polskich statkach morskich wniosków o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach.
Wybory prezydencie 2025. Jak głosować na podstawie zaświadczenia?
Wyborca, który planuje zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, może wystąpić o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z takim dokumentem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wniosek składa się w Referacie Ewidencji Ludności Wydziału Spraw Obywatelskich UMB przy ul. Przyrzecze 7-13, pok. 101, 102, 104 oraz w Biurze Meldunkowym nr 4 przy ul. Gawędy 5 w godzinach pracy Urzędu Miasta Bydgoszczy. Co ważne, ten, komu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców. Na złożenie wniosku jest czas do 15 maja 2025 roku.
Wybory prezydencie 2025. Jak głosować przez pełnomocnika?
Jeśli najpóźniej w dniu wyborów kończysz 60 lat albo masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, masz prawo do głosowania przez pełnomocnika.
- W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa, wyborca wpisany do rejestru wyborców Miasta Bydgoszczy składa wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa. Można to zrobić w Referacie Ewidencji Ludności Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. Przyrzecze 7- 13 pok. 101 oraz w Biurze Meldunkowym nr 4 przy ul. Gawędy 5 w poniedziałki, środy, czwartki w godz. od 8 do 16, wtorki w godz. od 8 do 18 oraz piątki od 8 do 14. Wniosek można złożyć najpóźniej do 9 maja 2025 roku - wyjaśniają bydgoscy urzędnicy.
Wybory prezydencie 2025. Jak zmienić obwód głosowania?
Wyborca może zmienić miejsce głosowania w danych wyborach na podstawie złożonego wniosku o zmianę miejsca głosowania.
- We wniosku należy podać nazwisko i imiona, PESEL oraz adres, pod którym wyborca będzie przebywał w dniu wyborów.
- Wniosek trzeba złożyć najpóźniej 15 maja 2025 roku.
- Wyborca, który wnioskował o zmianę miejsca głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.
- Wniosek można złożyć w Referacie Ewidencji Ludności UMB oraz Biurze Meldunkowym nr 4.
Wybory. Jak dopisać się do obwodu głosowania na stałe
Aby ująć się w stałym obwodzie głosowania, należy przygotować dowód osobisty lub paszport (oryginał do wglądu), wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania, min. dwa dokumenty potwierdzające zamieszkanie na terenie danej miejscowości. W ciągu 5 dni decyzję o ujęciu w stałym obwodzie głosowania uzyska wyborca, który wykaże, że mieszka na stałe pod określonym adresem.
Jak to się odbywa w Bydgoszczy?
- W tym celu urzędnicy mogą poprosić o pokazanie oświadczenia o stałym zamieszkaniu, dodatkowego dokumentu, który to potwierdzi np. aktu notarialnego, umowy najmu mieszkania, oświadczenia właściciela lub najemcy mieszkania, w którym wyborca zamieszkuje oraz innych dokumentów potwierdzających związki wnioskodawcy z Bydgoszczą np. umowę o pracę lub zaświadczenie o zatrudnieniu, oświadczenie z organizacji społecznych, stowarzyszeń, rachunki za media, korespondencję z innymi urzędami, itp. - wyjaśniają bydgsocy urzędnicy.
Wniosek może złożyć osobiście w Referacie Ewidencji Ludności Wydziału Spraw Obywatelskich UMB lub elektronicznie - jeśli masz Profil Zaufany, na platformie e-PUAP.
Głosowanie korespondencyjne. Dla kogo jest ta opcja?
Osoby z niepełnosprawnością oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 60 lat, mają możliwość głosowania korespondencyjnego. Taki zamiar należy zgłosić komisarzowi wyborczemu najpóźniej do 5 maja 2025 roku. Informacje szczegółowe można uzyskać w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Bydgoszczy pod nr telefonu: 52 323 18 26.
Jak głosować jeśli jestem za granicą?
Wyborcy przebywający za granicą, mogą złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania we właściwym dla miejsca pobytu konsulacie lub przez stronę internetową e-wybory.msz.gov.pl.
Jak wziąć udział w wyborach prezydenckich, jeśli nie wiemy, gdzie będziemy 18 maja 2025 roku?
- Wyborcy w takiej sytuacji mogą wystąpić o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem można oddać głos w dowolnej komisji w Polsce lub za granicą. Wniosek można złożyć w terminie 4 kwietnia 2025 r.-15 maja 2025 r. w dowolnym urzędzie gminy – na piśmie z własnoręcznym podpisem. Wyborca odbiera zaświadczenie o prawie do głosowania wydane przez wójt, burmistrza, prezydenta osobiście lub przez upoważnioną przez niego osobę w urzędzie gminy, w którym wniosek został złożony - wyjasniają urzędnicy.
Można złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców przez internet
Na stronie gov.pl i wybierz opcję „Złóż wniosek o zmianę miejsca głosowania”. Następnie: „zmień miejsce głosowania”. Zaloguj się przy użyciu profilu zaufanego. Wypełnij wniosek podając adres zamieszkania. Podpisz dokument przy użyciu profilu zaufanego. Otrzymasz potwierdzenie złożenia na skrzynkę odbiorczą w profilu zaufanym.
Jak sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców?
Zrób to online na portalu gov.pl lub w urzędzie. W Bydgoszczy, żeby pobrać informację z Centralnego Rejestru Wyborców, trzeba złożyć wniosek w Referacie Ewidencji Ludności Wydziału Spraw Obywatelskich UMB przy ul. Przyrzecze 7-13, pok. 101.
Wyścig o fotel prezydenta RP trwa. Według badań głównymi faworytami są Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej oraz Karol Nawrocki z PiS. Jednak coraz większe poparcie zyskuje także Sławomir Mentzen z Konfederacji, który szybko zyskuje na popularności i zbliża się do głównych rywali. Dr hab. Magdalena Mateja z UMK w Toruniu zauważa, że to Mentzen jako pierwszy rozpoczął wyścig o Pałac Prezydencki, a jego kampania szybko nabrała tempa.