- Zwykle ważnym wskazaniem do przeprowadzenia stabilizacji kręgosłupa jest ucisk dysku międzykręgowego na struktury nerwowe oraz zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Wszystko to powoduje duży ból. Do częstych objawów zaliczają się też zaburzenia czucia.
- Dyskopatię wymienia się już często razem z innymi chorobami cywilizacyjnymi. Przyczynia się do niej siedzący tryb życia, zbyt mała aktywność fizyczna, w skrócie: niewłaściwe obchodzenie się z własnym kręgosłupem.
- Stabilizacja kręgosłupa to operacja polegająca na zespoleniu sąsiednich kręgów za pomocą implantów. Robi się to, żeby doszło do ich zrostu kostnego.
- Nowatorskie zabiegi stabilizacji kręgosłupa wykonywane techniką operacyjną ALIF można stosować m.in. u zmagających się z dyskopatią w odcinku lędźwiowym. Jej innowacyjność polega m.in. na tym, że lekarze dostają się do kręgosłupa przez jamę brzuszną. Implantem wypełniają przestrzeń międzytrzonową.
- Do ośrodków wykonujących tego typu operacje dołączyła niedawno Klinika Neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy.
Pierwsza taka operacja kręgosłupa w bydgoskim szpitalu Biziela. W ruch poszedł endoskop
Pierwszy zabieg ALIF (anterior lumbag interbody fusion) w bydgoskim Bizielu przeprowadził dr n. med. Mateusz Krakowiak pod okiem dr hab. n. med. Tomasza Szmudy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Dzięki zaangażowaniu lekarzy i całego personelu medycznego nowatorski zabieg endoskopowy przebiegł bez komplikacji, a pacjent już po dwóch dniach od operacji, w stanie ogólnym dobrym, bez objawów bólowych wrócił do domu - czytamy na stronie szpitala Biziela w Bydgoszczy. - Kierujący Kliniką Neurochirurgii i Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela dr hab. n. med. Paweł Sokal, prof. UMK przywiązuje dużą wagę do wymiany wiedzy i doświadczeń z lekarzami z całej Polski, a wieloletnia, owocna współpraca gdańskiej i bydgoskiej placówki jest tego najlepszym przykładem.