Nowa ulica została wytyczona wraz z przyjęciem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w 2017 roku. Obecnie wokół planowanej drogi powstaje kompleks budynków pod nazwą „Nowy Port”. W pierwszej kolejności wybudowana zostanie kanalizacja deszczowa. Trwa przetarg na wybór wykonawcy tego zadania.
W kolejnym etapie zaplanowano budowę infrastruktury drogowej typowej dla Śródmieścia. Zgodnie z koncepcją ma mieć charakter zielonej alei ze szpalerem drzew i szerokimi chodnikami. Partery budynków przylegających do ulicy mają pełnić funkcje usługowo-handlowe. Więcej informacji o tej inwestycji znajduje się w tekście „Biura, kawiarnie i restauracja rozgoszczą się w dawnej fabryce”.
Radni przychylili się do wniosku inwestora, który zaproponował nazwanie ulicy Nad Portem. Jest to nazwa historyczna, która funkcjonowała w tym kwartale przed II wojną światową. Ówczesna ulica Nad Portem była przedłużeniem ulicy K. Marcinkowskiego na fragmencie przy Śluzie Miejskiej.
Spółka AWZ Deweloper wnioskowała o przywrócenie historycznej nazwy jako elementu tożsamości Bydgoszczy, ściśle związanego z tym fragmentem miasta. Nazwa „Nad Portem” podkreśla rzeczny charakter Śródmieścia Bydgoszczy i przypomina o ścisłych związkach naszego miasta z rzeką Brdą.
W tej części Śródmieścia przebudowę czeka również ulica Karmelicka, która będzie stanowić dojazd do rozbudowywanej Opery Nova. Częścią inwestycji jest m.in. budowa dwukondygnacyjnego, podziemnego parkingu od strony ul. Karmelickiej. Pozwoli to uporządkować i nadać estetycznego wyglądu kolejnym terenom w Salonie Bydgoszczy. Na jego dachu zaplanowano zieleń, także dosadzenie drzew.
Informacja prasowa