UM Bydgoszcz

i

Autor: UM Bydgoszcz

wokół nas

Nowi profesorowie na bydgoskich uczelniach. Znamy nazwiska

2023-12-22 14:08

W środę, 20 grudnia w bydgoskim ratuszu, prezydent miasta - Rafał Bruski, spotkał się z nowo powołanymi profesorami bydgoskich uczelni wyższych, a także rektorami. Uczeni otrzymali od prezydenta listy gratulacyjne i symboliczne upominki. Znamy nazwiska nowo mianowanych profesorów.

- Nadanie tytułu profesora jest uhonorowaniem Państwa znaczącego dorobku naukowego. Gratuluje osiągnięć naukowych, z których wiedzę czerpać będą pokolenia. Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia dalszych sukcesów w pracy zawodowej i życiu osobistym – mówił podczas spotkania prezydent Rafał Bruski.

Barwy szczęścia odcinek 2908 ZWIASTUN. Hubert po odebraniu Marysi od Klary ogłosi, że to koniec!

Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego

  • Prof. dr hab. Małgorzata Furche – Jurczyk - ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz nagrodę Primus Inter Pares. Posiada w repertuarze utwory: solowe, symfoniczne, kameralne, i przeznaczone na duet fortepianowy z perkusją. Dokonała prawykonań utworów współczesnych kompozytorów m.in. wszystkie utwory fortepianowe i kameralne Aleksandry Brejzy. Pracuje w Katedrze Fortepianu, jest jurorem na konkursach pianistycznych i konsultantem ds. fortepianu z ramienia Centrum Edukacji Artystycznych.
  • Prof. Joanna Krempeć – Kaczor - kontrabasistka ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych, Gitary i Harfy. Prowadzi klasę kontrabasu w rodzimej uczelni, w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy i Toruniu. Pracuje jako muzyk – solista Orkiestry Symfonicznej FP. Jest konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej i jurorem konkursów kontrabasowych i przesłuchań CEA.. Ma na koncie kilka solowych albumów CD i nagranie video z Orkiestrą FP. Gra na kontrabasie zbudowanym przez włoskiego mistrza Giuseppe Pedrazzini z przełomu XIX i XX w.
  • Prof. Katarzyna Rajs - studia w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy ukończyła w klasie fortepianu prof. K. Popowej-Zydroń. Nagrała komplet mazurków fortepianowych Romana Maciejewskiego. Jej student – Rafał Błaszczyk - znalazł się w składzie polskiej ekipy Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina. Od marszałka woj. kp dostała medal za zasługi na polu krzewienia kultury. Jest koordynatorem komisji rekrutacyjnej, członkiem Komisji Dyscyplinarnej ds. studenckich, przewodniczącą Wydz. Komisji Wyborczej. Plany naukowe związała z odkrywaniem i kultywowaniem polskiego dziedzictwa muzycznego, by przywrócić światu transkrypcje fortepianowe Romana Maciejewskiego.

Politechnika Bydgoska im. J. i J. Śniadeckich

  • Prof. Dariusz Piwczyński - pracownik Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt - Katedra Biotechnologii i Genetyki Zwierząt, Przewodniczący Bydgoskiego Koła Polskiego Tow. Zootechnicznego i członek Zarządu Głównego. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół oceny zmienności genetycznej w populacjach owiec i bydła, wpływu automatycznego systemu doju na cechy produkcyjne i funkcjonalne krów oraz zastosowania nowoczesnych metod analizy statystycznej w opracowaniu danych z chowu i hodowli zwierząt gospodarskich. Realizuje zajęcia dydaktyczne w języku polski i angielskim z zakresu zastosowania narzędzi statystycznych w analizie danych biologicznych i technik komputerowych. Siedemnastokrotnie otrzymywał zespołowe nagrody JM Rektora.
  • Prof. Małgorzata Szczepanek - pracuje na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii - Pracownia Produkcji Roślinnej i Doświadczalnictwa PBŚ. Odbyła wiele krajowych i zagranicznych staży. Była opiekunem, promotorem i recenzentem prac dyplomowanych inżynierskich i magisterskich oraz promotorem doktorantów ze wszczętym przewodem doktorskim i pełniła funkcję promotora rozpraw doktorskich. Jest członkiem European Society for Agronomy, członkiem Komisji ds. rejestracji odmian roślin motylkowych i traw, powołanej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komitetu Nauk Agronomicznych PAN.

Collegium Medicum im. L. Rydygiera UMK

  • Prof. Wojciech Kaźmierczak - ukończył z wyróżnieniem Akademię Medyczną w Bydgoszczy, uzyskał specjalizację z dziedziny otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii a także otrzymał wyróżnienie Ministra Zdrowia za najlepiej w sesji zdany egzamin. Pracuje w Katedrze Otolaryngologii, Zakładzie Patofizjologii Narządu Słuchu i Układu Równowagi. Wydał publikacje dot. operacyjnego leczenia zaburzeń słuchu, wywołanych przewlekłymi stanami zapalnym, diagnostyką i leczeniem chorób narządów zmysłów, równowagi, szumów usznych, zaburzeń węchu i smaku. Prowadzi badania dot. chorób narządu głosu i mowy, a także przewlekłych stanów zapalnych zatok przynosowych i patologii górnych dróg oddechowych. Pasjonuje się historią, w szczególności naszego regionu, która w jego opinii jest źródłem wiedzy o tym co nas czeka w przyszłości.
  • Prof. Aneta Krogulska - kierownik Katedry Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii CMUMK, jest pediatrą, alergologiem, ekspertem w dziedzinie alergii na pokarmy. Studia ukończyła na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi. Kieruje Katedrą i Kliniką Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii CMUMK w Szpitalu Uniwersyteckim Nr 1 im. A. Jurasza. Zainteresowania badawcze dot. alergii na pokarmy, astmy i alergicznego nieżytu nosa, diagnostyki molekularnej, anafilaksji, mikrobiomu w alergii pokarmowej i zaparciach czynnościowych, nadreaktywności oskrzeli oraz eozynofilowego zapalenia przełyku u dzieci. Członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz Pediatrycznego Forum Profilaktyki Chorób Cywilizacyjnych.
  • Prof. Maciej Słupski - chirurg, transplantolog, kierownik kliniki Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dra A. Jurasza. Pochodzi z Olsztyna, lecz w wieku licealnym związał się z Bydgoszczą. W szkole podstawowej i średniej uczęszczał także do szkoły muzycznej, lecz ostatecznie wybrał studia medyczne. Zapoczątkował przeszczepy wątroby w woj. kujawsko – pomorskim - w 27.01.2017 r. dokonał pierwszego w Bydgoszczy i regionie przeszczepu wątroby, do 12.12.2022 r. wykonał 42 przeszczepienia.
  • Prof. Michał Wiciński - kierownik Katedry Farmakologii i Terapii oraz Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Lekarskiego CM UMK. Zajmuje się farmakologią eksperymentalną z zakresu neurofarmakologii, chorób układu krążenia, teorią receptorową i środkami psychoaktywnymi. Jest trzykrotnym laureatem konkursu „Wykładowca Roku”. W swoim nurcie badań skupia się na tematyce związanej z suplementami diety – ich jakością i potrzebą wprowadzania nowych postaci farmaceutycznych.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

  • Prof. Tomasz Kuczur - stopień doktora nauk politycznych uzyskał na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, a stopień doktora nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 2 lata później uzyskał stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Wrocławskim z zakresu nauk społecznych. Jest Kierownikiem Katedry Współczesnych Systemów Politycznych i Administracyjnych na Wydziale Nauk o Polityce i Administracji UKW. Jest ekspertem Kancelarii Senatu w zakresie opinii prawnych i członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego ds. oceny wniosków rozliczeniowych po zrealizowanym projekcie/dofinansowaniu przez instytucje naukowo-badawcze w ramach programu "Wsparcie dla czasopism naukowych", na mocy powołania przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
  • Prof. Andrzej Zaćmiński - zatrudniony w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW. Z bydgoską uczelnią związany nieprzerwanie od ukończenia studiów. Jest kierownikiem katedry Historii Najnowszej i Stosunków Międzynarodowych. Wydał ponad 80 publikacji z zakresu historii najnowszej Polski, stosunków międzynarodowych po II wojnie światowej, w szczególności: polskiej myśli zachodniej, historii Polski i emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii, parlamentaryzmu Polski Ludowej i historii regionu Kujaw i Pomorza po 1945 r. Nadzoruje prace w ramach polsko-serbskiego projektu badawczego „Polska i Jugosławia w XX wieku”, w którym uczestniczą naukowcy z różnych ośrodków akademickich w Polsce oraz państw bałkańskich.
Awantura przed gmachem TVP