Remont zabytkowej wieży ciśnień stojącej od końca XIX w. w Parku Henryka Dąbrowskiego skończył się jeszcze w lipcu. Zakres prac, pierwszych na taką skalę od 2013 r., był szeroki. Budowlańcy musieli wymienić okna, pokryć powłoką trwałą konstrukcję wewnętrzną wieży, wymienić elementy dekoracyjne na zewnątrz i zabezpieczyć podziemną część. Wszystko to kosztowało 1,3 mln. zł.
Wieża ciśnień w Bydgoszczy. Historia zabytku
- Wieża ciśnień to jedna z pereł architektury w Bydgoszczy, nie tylko z uwagi na panoramę miasta, jaką można podziwiać z jej szczytu, bo stoi na krawędzi Zbocza Bydgoskiego.
- Jej projekt przygotował Niemiec, Franz Marshall. Prace budowlane wykonała najstarsza firma dekarska we Frankfurcie, powstała w 1751 roku, Wilhelm Rothe und Cie.
Wieża ciśnień w Bydgoszczy już po remoncie. Kiedy otwarcie?
Niestety budynek wciąż jest niedostępny dla zwiedzających, choć prace remontowe zakończyły się zgodnie z planem. Kiedy to się zmieni?
- Musimy cierpliwie czekać na wszelkie formalne zewnętrzne kontrole i pozwolenia techniczne, które umożliwią nam ponowne korzystanie z obiektu - informują pracownicy Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. - Działania te powinny zakończyć się najpóźniej w pierwszym tygodniu września bieżącego roku. Więc jak wszystko dobrze pójdzie, to już w połowie września będziemy mogli ponownie otworzyć dla was bramy wieży ciśnień, abyście mogli przyjrzeć się zgromadzonym w niej zbiorom i spojrzeć z góry z tarasu widokowego na całe miasto - dodają.
Nowa atrakcja w Lesie Gdańskim przy Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. Kiedy otwarcie?
Ponowne udostępnienie wieży zwiedzającym najpewniej zbiegnie się w czasie z otwarciem innej wyczekiwanej atrakcji, jaką szykuje muzeum, całkiem nowej.
- Główne prace budowlane w pijalni są już zakończone - informują pracownicy Muzeum Wodociągów. - Teraz trwa doposażanie wnętrza obiektu w infrastrukturę niezbędną do uruchomienia pijalni oraz zdobywanie pozwoleń technicznych. Jak wszystko dobrze pójdzie, to już we wrześniu - być może w tym samym terminie co otwarcie wieży ciśnień - będziecie mogli skosztować naszej zdrowej, świeżej i smacznej bydgoskiej wody - dodają.
Jak będzie działać pijalnia wód przy Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim?
- Pijalnia jest na terenie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji (ul. Gdańskiej 242).
- Stoi już parterowy budynek w kształcie sześcianu, z dużym oknem w ścianie frontowej, przed nim - wiata.
- Jest taras i parking dla rowerów.
- Całość nawiązuje do wyglądu budynków Stacji Wodociągowej Las Gdański, a koliste elementy dekoracyjne ze stali – do motywów plastycznych na zabytkowych obiektach Stacji „Las Gdański”.
Jakie właściwości zdrowotne ma bydgoska woda?
Kiedy zostanie uruchomiona, będzie można pobrać cztery rodzaje wód o właściwościach zdrowotnych (4-jonową, 3-jonową, wodę uzdatnioną oraz wodę funkcyjną na bazie wody wzbogaconej w potas). Każda z nich ma bogaty skład mineralny w zakresie wodorowęglanów, wapnia i magnezu, a w zależności od ich źródła ujęcia – mogą zawierać sód, żelazo, stront i lit.
Bydgoszczanie czekają z niecierpliwością na jeszcze jedną atrakcję, którą udostępni Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. Chodzi o odkrytą niedawno drewnianą studnię. Jej renowacja potrwa jednak zdecydowanie dłużej niż remont wieży czy budowa pijalni.