- Konsekwentnie wzmacniamy rangę Bydgoszczy nazywanej często stolicą królowej sportu – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Rozpoczęcie tej inwestycji to też wynik ogromnego zaangażowania i determinacji bydgoskiego środowiska sportowego. Po rządowych cięciach w finansowaniu samorządów, nadal pracowaliśmy nad tym projektem i zdobyciem zewnętrznych środków. Za nami też wiele spotkań ze sportowcami, które dopingowały nas do działania. Nie bez znaczenia były też ich sukcesy osiągane na igrzyskach i mistrzostwach świata oraz Europy. Mam nadzieję, że wkrótce ta inwestycja pomoże w osiąganiu znakomitych wyników naszych lekkoatletów i strzelców. Będzie też zachęcać kolejne pokolenia bydgoszczan do rozwijania swoich zainteresowań, aktywnego spędzania czasu.
Oryginalny projekt
Projekt zakłada powstanie wielofunkcyjnego obiektu liczącego dwie kondygnacje. Na parterze zlokalizowana będzie hala lekkoatletyczna o pow. ok. 6500 metrów kwadratowych z bieżnią okrężną, bieżnią prostą, stanowiskiem do pchnięcia kulą, do skoków wzwyż, skoków o tyczce, w dal oraz trójskoku i zapleczem sanitarnym. Zapewni komfortowe warunki treningowe sportowcom. W piwnicy zlokalizowana zostanie natomiast hala strzelecka o powierzchni ok. 3200 metrów kwadratowych przeznaczona do strzelań sportowych na dystansie 10, 25 i 50 m, umożliwiająca organizację zawodów rangi krajowej i międzynarodowej. Naziemna część hali będzie miała kształt przypominający spływającą kroplę wody. Na elewacji stosowane będą okładziny układające się we wzór nawiązujący do litery „Z”.
Obiekt powstanie w północnej części kompleksu Zawiszy, w miejscu, gdzie wcześniej istniały olimpijki – domki noclegowe dla sportowców. W czwartek (28.12) miasto ogłosiło postępowanie przetargowe. Wstępnie zakłada, że prace budowlane zakończą się na początku 2026 roku. Budowa hali finansowana będzie z trzech źródeł: Budżetu Miasta (30%), Budżetu Województwa (20%) oraz centralnego programu „Inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu” (50%). Wcześniej miasto opracowało też niezbędną dokumentację, pozwolenia oraz zabezpieczyło teren. Orientacyjna wartość zadania to 70 mln zł.
W bydgoskich klubach lekkoatletycznych trenują gwiazdy polskiej i światowej lekkiej atletyki np. Iga Baumgart-Witan, Adrianna Sułek czy Marika Popowicz-Drapała. To medalistki igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Najbardziej utytułowana z nich jest Iga Baumgart-Witan: złota i srebrna medalistka olimpijska z Tokio (2021 rok), podwójna medalistka mistrzostw świata, mistrzyni Europy. Sukcesy na mistrzowskich imprezach odnoszą także strzelczynie Zawiszy: Klaudia Breś oraz Aneta Stankiewicz.