- Bydgoskie Stare Miasto przechodzi transformację, która obejmuje udogodnienia dla pieszych i zachowanie historycznego charakteru.
- Ulica Kręta, łącząca Stary Rynek z Teatrem Kameralnym, stanie się deptakiem z miejscami na letnie ogródki.
- Jakie historyczne odkrycie zmieni wygląd placu Solnego?
Tak się zmienia okolica Rybiego Rynku w Bydgoszczy. Jest miejsce na deptak!
Kończy się kolejny etap zmian w ścisłym centrum Bydgoszczy. Po zakończonej przebudowie ulicy Podwale pojawiły się nowe miejsca postojowe dla dostawców i aut osób z niepełnosprawnościami. To ważna zmiana, bo do tej pory pojazdy zaopatrzenia często zatrzymywały się przy ul. Krętej – popularnym deptaku łączącym Stary Rynek z Teatrem Kameralnym.
Dzięki nowej organizacji ruchu Kręta odzyska swój pieszy charakter. Zniknęły stamtąd miejsca parkingowe, a chodniki przeszły gruntowny remont. Teraz mogą spokojnie służyć spacerującym i ogródkom letnim, które szczególnie latem są wizytówką starówki.
- Ulica Kręta dostępna będzie wyłącznie dla pojazdów dojeżdżających do podziemnego parkingu pod budynkami pomiędzy ul. Jatki i Mostową. Pozwoli to zabezpieczyć więcej przestrzeni pod letnie ogródki na ważnym łączniku pomiędzy Starym Rynkiem i Teatrem Kameralnym - informują miejscy urzędnicy.
Historyczny bruk odkryto w centrum Bydgoszczy
To nie koniec zmian w tej części miasta. Kilka kroków dalej, na placu Solnym, podczas prac ziemnych odkryto dobrze zachowaną, starą brukowaną nawierzchnię. Początkowo plac miał zostać tylko odświeżony po tym, jak przez wiele miesięcy służył jako zaplecze dla remontów pobliskich ulic i Rybiego Rynku. Ostatecznie jednak miasto zdecydowało się odsłonić cały bruk, wymienić betonowe krawężniki na kamienne i przywrócić temu miejscu dawny charakter.
Jaka jest historia placu Solnego w Bydgoszczy?
Plac Solny, choć dziś kojarzony głównie z parkowaniem, ma bogatą historię – w jego sąsiedztwie niegdyś funkcjonowała rafineria cukru.
- Plac Solny znajduje się między Brdą a ulicą Grodzką u wylotu ulicy Przy Zamczysku. Wschodnią pierzeję zamyka budynek PZU. Jest to przykład starej, nadrzecznej zabudowy administracyjno-przemysłowej, pochodzącej z końca XVIII wieku. Początkowo zabudowania wykorzystywała rafineria cukru trzcinowego. Stronę zachodnią zamykają obiekty BRE Banku tzw. „nowe spichrze”, które stały się jedną z ikon współczesnej architektury. Plac leży na skraju dawnego wzgórza grodowego, na którym w połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki wybudował zamek. Na początku XIX wieku w obrębie dzisiejszego placu wzniesiono budynki rafinerii cukru trzcinowego. Materiał do budowy pochodził z rozbiórki ruin pobliskiego zamku - przypominają miejscy urzędnicy.