Rowerzyści w całym kraju pokonali razem 12 milionów kilometrów w ramach Rowerowej Stolicy Polski. Przez cały czerwiec kręcili kilometry dla swojego miasta. Już wiadomo, kto zgarnął puchar. W klasyfikacji miast podobnie, jak przed rokiem najlepsza okazała się Biała Podlaska. Najlepszym kolarzem okazał się natomiast 43-letni mieszkaniec Zielonej Góry, Krzysztof Fechner, który blisko 5 tys. km pokonał w 11 dni, 8 godzin i 58 minut!
- Przeciwności było wiele, ale największą był brak snu. Spałem 1,5 godziny na dobę. Były takie momenty, gdy zasypiałem na rowerze. Poza tym zmienne warunki atmosferyczne. Na pustyni ogromne upały, a potem jazdą na wysokości 3 tys. m w górach. Praktycznie co dzień chciałem rezygnować, ale nie mogłem zawieść ludzi, którzy mnie wspierali. Na mecie czekali na mnie najbliżsi, a wśród nich mój syn. Gdy kilka lat temu zachorował na cukrzycę miałem spory stres. By go rozładować wsiadłem na rower i od tego czasu przejechałem 27 ultramaratonów - opowiadał Krzysztof Fechner.
Zapowiedział również, że w przyszłym roku chce jeździć po Polsce i pokonać ponad 15 tys. km. promując w różnych miasta ideę Rowerowej Stolicy Polski.
Oto miasta, które zwyciężyły w tym roku:
- 1 miejsce – Biała Podlaska
- 2 miejsce – Puławy
- 3 miejsce – Gniezno
Nowością w Rowerowej Stolicy Polski była rywalizacja gmin. Tutaj na podium znalazł się Otyń, a następnie Łysomice i Kolsko. Rowerzyści kręcili kilometry nie tylko w Polsce, ale też za granicą.
Warto dodać, że Metropolia Bydgoszcz zwyciężyła w rywalizacji miast powyżej 200 tys. mieszkańców.
Prawie 70 tys. rowerzystów przez cały miesiąc kręciło kilometry za pomocą bezpłatnej aplikacji Aktywne Miasta. Do zabawy dołączyły 62 miasta prezydenckie i 90 gmin. To była piąta edycja rowerowej rywalizacji. Patronem wydarzenia było Radio Eska.