leki

i

Autor: pixabay

Padła rekordowa liczba osób zarażonych na HIV w Polsce. Diagnozowanych jest aż 6 osób dziennie

2022-11-23 10:52

Rok 2022 rekordowy pod względem liczby wykrytych przypadków zarażenia wirusem HIV w Polsce. Według najnowszych badań – do końca października nowo zdiagnozowanych przypadków jest tyle, że na każdy dzień w roku przypada po 6 zarażeń. „HIV nadal jest groźny. Nikt nie powinien go lekceważyć” – ostrzegają fundacje pomocy humanitarnej.

Już niebawem, 1 grudnia będzie miał miejsce Światowy Dzień Walki z AIDS. Choć problem z rozprzestrzenianiem się wirusa HIV dotknął amerykańskie społeczeństwo szczególnie w latach osiemdziesiątych XX wieku, w Polsce szczyt zarażeń mamy dopiero teraz.

Według najnowszych badań, do końca października tego roku odnotowano aż 1910 przypadków nowych zachorowań. To ponad 6 zarażonych osób dziennie! Jak do tej pory jest to najwyższy wynik w Polsce. Do tej pory, najwięcej zakażeń w naszym kraju odnotowano w 2019 roku. Wtedy w ciągu 12 miesięcy wirusem HIV zaraziło się 1615 osób.

O tym, jak niebezpieczny jest ten wirus cały czas przypomina Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, a także Gilead Sciences. Z okazji kolejnego Światowego Dnia Walki z AIDS zorganizowany zostanie happening.

Ruszył Bydgoski Jarmark Świąteczny

Na fasadach domów w pięciu miastach w Polsce: Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Poznaniu i Krakowie wyświetlona zostanie czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV”. Na ulicach pojawią się również plakaty zachęcające do tego, by przepadać się pod kątem zarażenia wirusem. A o to wcale nie trudno.

Wirus przenosi się przez kontakt z krwią zakażonej osoby, a także przez wydzielinę taką jak np. męskie nasienie, płyn preejakulacyjny czy wydzielina z kobiecych dróg rodnych.

Warto zatem zauważyć, że HIV złapać można nie tylko poprzez kontakt płciowy, ale również za pośrednictwem uszkodzonego naskórka czy błony śluzowej. Wystarczy drobne skaleczenie, np. przecięcie małego palca kartką papieru.

Czerwone kokardki można zobaczyć na ulicach pięciu miast już w środę, 23 listopada.

– Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” oraz Gilead Sciences już siódmy rok z rzędu wyświetlają na budynkach polskich miast czerwoną kokardkę, żeby przypomnieć, że HIV nadal jest groźny. Nikt nie powinien go lekceważyć. Każdy, kto ma za sobą tzw. ryzykowne zachowanie, czyli po prostu seks bez prezerwatywy, powinien zrobić test. Nie tylko przy okazji Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV – w tym roku przypadającego od 21 do 28 listopada – lecz przez cały rok – powiedział portalowi Termedia Mateusz Liwski, prezes „Res Humanae”.

Warto również zaznaczyć, że przy obecnej medycynie, z wirusem można normalnie żyć. Wiele zarażonych osób pracuje, uprawia sport czy realizuje swoje hobby. Muszą oni jednak przyjmować leki do końca swojego życia.