paragon

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

Finanse

Zostawiłeś paragon w sklepie na ladzie? Nie popełniaj tego błędu! Specjaliści tłumaczą – dlaczego

2023-10-27 14:16

Pamiętajmy o braniu paragonów – ostrzegają eksperci z Krajowej Administracji Skarbowej. To dzięki nim możemy potem sprawdzić, czy transakcja została wykonana prawidłowo! Będziemy też mogli porównać i sprawdzić ceny, a także – w razie potrzeby – złożyć ewentualną reklamację. Bez paragonu wszystkie te możliwości przepadną i nie raz możemy żałować, że nie zabraliśmy go ze sobą wychodząc ze sklepu. Szczegóły poniżej.

Jak tłumaczy KAS - paragon to większe bezpieczeństwo klienta i dowód uczciwości przedsiębiorcy szanującego zasady uczciwej konkurencji. Obowiązek wystawienia paragonu mają wszyscy sprzedawcy w Polsce My – klienci możemy natomiast możemy sprawdzić, czy są one prawidłowo wystawione, a także zgłosić nieprawidłowości.

Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi na bieżąco kontrole i walczy z tzw. szarą strefą. Eksperci zaznaczają, że ten mały druczek ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej gospodarki.

- Nieuczciwi przedsiębiorcy, aby uniknąć zapłacenia podatków, nie wydają paragonów lub wydają nieprawidłowe (np. tzw. paragon kelnerski), a nawet zbierają paragony pozostawione przez klientów, by je anulować. Zdarza się, że porzucone paragony służą także „jako podkładki” do wystawiania tzw. pustych faktur i wyłudzania podatku VAT – informuje Kinga Błaszczyńska, rzecznik prasowy IAS w Bydgoszczy.

Jeśli zostawimy paragon w restauracji, może on posłużyć komuś innemu. W jakim celu? Chociażby do stworzenia „podkładki” do wystawiania tzw. pustych faktur i wyłudzania podatku VAT.

Paragon jest bowiem potwierdzeniem, że podatek trafił do budżetu państwa, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy. Pamiętaj, że to dzięki podatkom twoje dziecko może chodzić do szkoły, ty możesz skorzystać z NFZ, a jadąc do pracy przemieszczasz się po drodze, która również została zbudowana z twoich podatków.

- Jeśli nieuczciwy przedsiębiorca zatai, że odbyła się transakcja i nie wystawi paragonu, to kwotę podatku VAT będzie mógł schować do kieszeni – nie trafi ona budżetu państwa. Co więcej, w ten sposób „zaoszczędzi” też na podatku dochodowym. Strata budżetu państwa będzie więc jeszcze wyższa niż wartość podatku VAT – dodaje Błaszczyńska.

To natomiast jest nieuczciwe względem nas – ponieważ w cenie produktu czy usługi, kwotę za podatek opłaciliśmy. Jeśli więc sprzedawca nie przekazał tej sumy do kasy państwa, tak naprawdę nas okradł!

Jeśli nie otrzymaliśmy paragonu od sprzedawcy, możemy to zgłosić:

  • w urzędzie skarbowym,
  • przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000,
  • na e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl,
  • przez bezpłatną i anonimową aplikację e-Paragony – więcej informacji na stronie podatki.gov.pl.

- Innym przykładem nieuczciwego działania przedsiębiorców jest wydawanie paragonów niefiskalnych. Dotyczy to przede wszystkim usług gastronomicznych. Zamiast paragonu wystawiane są rachunki lub paragony kelnerskie – dodaje Błaszczyńska.

Paragony w aplikacji

W zapanowaniu nad stosami paragonów na pewno pomoże aplikacja e-Paragony, przygotowana przez Ministerstwo Finansów. Za jej pomocą w bezpłatny i anonimowy sposób możesz:

  • zarządzać wydatkami i przypisywać do nich paragony (dodawać papierowe paragony do aplikacji),
  • dokumentować swoje wydatki,
  • przeglądać statystyki,
  • uzupełniać informację o gwarancjach,
  • sprawdzać paragony z kodem QR, wystawione przez kasy,
  • zgłaszać nieprawidłowości (np. brak paragonu, nieprawidłowy paragon).

 Aplikacja zostanie wkrótce rozbudowana o funkcjonalność, która umożliwia pobranie paragonu w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy.

Drugi pokój - Andea Bartz_SPOT