Piszesz maila i polegasz na autokorekcie? Rozwiąż quiz, a przekonasz się, że ona nie zna się na ortografii!
DW
2023-12-0314:14
Czy ten artykuł był ciekawy? Podziel się nim!
Zróbmy mały eksperyment. W pliku tekstowym lub w programie pocztowym napiszcie słowo, które dawno już weszło do użycia: co wasza autokorekta na webinar? Zaznacza to słowo wężykiem na czerwono? To się myli, bo jest całkiem poprawne! Jeszcze zabawniej będzie, jeśli zerkniecie, jakim poprawnym w jej mniemaniu wyrazem ten webinar powinniście zastąpić. Też chce, byście pisali o wierzbinie? Bo to zapożyczenie - powie ktoś. Zatem napiszcie: przekochany. Tylko upewnijcie się przed wysłaniem wiadomości ukochanemu, czy autokorekta nie poprawiła zapisu na rzekomo poprawny: przekichany albo przekopany, bo będziecie się musieli gęsto tłumaczyć. Bawmy się dalej - zróbcie nasz quiz i sprawdźcie, czy dalibyście się wpuścić w maliny.
Autokorekta w edytorach tekstów czy programach pocztowych albo w smartfonach ma nam pomagać unikać powszechnych błędów ortograficznych. Sprawdza się, kiedy zapomnimy o wielkiej literze na początku zdania albo imienia, ale już z nazwiskami czy innymi nazwami własnymi sobie nie radzi. Wiele z nich jest poza zasięgiem jej wyobraźni, czyli po prostu jej słownikowych zasobów. Zdarza się, że zaznacza jako błędne słowa zapisane zgodnie z zasadami ortografii lub - co gorsza - automatycznie je poprawia, zamieniając na takie, które uznaje za właściwe. Dlatego właśnie nieszczęsny adresat naszej wiadomości, choć jest przekochany, może dojść do przekonania, że ma przekichane.
Kiedy po raz kolejny dostajemy komunikat, że słowo, które zapisujemy, jest błędne, irytujemy się lub zaczynamy wątpić we własne umiejętności i poprawiamy na niewłaściwą formę sugerowaną przez autokorektę. Sprawdziliśmy, które jeszcze poprawnie zapisane słowa autokorekta w edytorze tekstów uznaje za błędne. Rozwiążcie nasz quiz i przekonajcie się, czy dalibyście się jej wyprowadzić na manowce.
Piszesz ważnego maila i cieszysz się, że autokorekta zaznacza błędy? Rozwiąż quiz, a przekonasz się, że nie zna się na ortografii!
Pytanie 1 z 9
Autokorekta zaznacza wyraz wiceliderka jako błędny, a wiceszefowa jako poprawny. Który zapis jest właściwy?