W pierwszym raporcie z placu budowy, urzędnicy poinformowali, że Miejskie Wodociągi i Kanalizacja podpisały umowę z wykonawcą prac obejmujących między innymi budowę infrastruktury kanalizacji deszczowej na placu Wolności. To początek kompleksowej rewitalizacji. Wielu długo na nią czekało, tym bardziej, że plany są ambitne. To ma być powrót do historii tego miejsca.
Miasto uzgodniło już z właścicielami kwiaciarni zasady budowy i dzierżawy nowych estetycznych obiektów, bo po przebudowie znów będzie tam można kupować kwiaty. Od ostatniej sesji rady miasta spokojnie nie śpią jednak społecznicy i przyrodnicy ze Stowarzyszenia Monitoring Obywatelski Drzew MODrzew. Radni przyklepali uchwałę dotyczącą odstępstw od zakazów obowiązujących w stosunku do pomnika przyrody, platana klonolistnego. Rośnie przy kościele św. Piotra i św. Pawła na placu Wolności.
Sylwia Kubiś, dyrektorka Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM w Bydgoszczy tłumaczyła rajcom, że podjęcie uchwały jest konieczne, by zrealizować inwestycję: najpierw budowę zbiornika retencyjnego, potem rewitalizację placu. Dodała, że powstało opracowanie, w którym są wskazane wszystkie zagadnienia dotyczące prac, aby jak najmniej ingerować w drzewo, przede wszystkim w jego korzenie przy wymianie alejki.
Radni usłyszeli, że urzędnicy nie chcą usuwać platana, będą o niego walczyć. Prace mają być prowadzone pod nadzorem dendrologicznym i inspektora ds. zieleni. Drzewo jest uwzględnione na wizualizacjach odnowionego placu.
Co ta zmiana oznacza dla pomnikowego drzewa? Tłumaczą społecznicy ze stowarzyszenia MODrzew.
- Zniesione zostaną zakazy dotyczące: niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obiektu lub obszaru oraz uszkadzania i zanieczyszczania gleby.
- W uzasadnieniu do uchwały napisano, że planowane roboty budowlane, m.in. wymiana nawierzchni, mogą spowodować uszkodzenie platana klonolistnego, np. naruszenie jego korzeni.
- Prace mają być poprzedzone zabezpieczeniem drzewa, rozpoznaniem zasięgu jego korzeni i będą realizowane pod nadzorem specjalisty z zakresu dendrologii i inspektora ds. zieleni.
- Przyglądamy się tej inwestycji, szczegółowo analizujemy warunki przetargów na poszczególne prace. Chcemy sprawdzić plany, żeby wiedzieć, jak będą ingerować w systemy korzeniowe platana i innych drzew rosnących na placu Wolności - mówi Marzena Błaszczyk ze stowarzyszenia MODrzew. - Z jednej strony wydaje się, że przy takim zakresie robót, trzeba będzie się liczyć z tym, że drzewa ucierpią, z drugiej - można obecnie zastosować nowoczesne techniki, żeby je ocalić, dlatego będziemy obserwować każdy etap przygotowań do rewitalizacji - dodaje.
Co się zmieni na placu Wolności? Najpierw zbudowany zostanie zbiornik na wody deszczowe i roztopowe oraz rozbudowana zostanie sieć kanalizacyjna w parku Kazimierza Wielkiego. Wartość prac przy podziemnej infrastrukturze w tym punkcie miasta to 12,5 mln zł (netto). Zakończenie robót planowane jest jeszcze w tym roku.
W wakacje ogłoszony zostanie przetarg na prace rewitalizacyjne. W tegorocznym budżecie jest na to 5 mln zł.
- Na placu staną nowe pawilony, w których sprzedawane będą kwiaty. Społeczna Rada ds. Estetyki we współpracy z Plastykiem Miasta, zarekomendowała projekt autorstwa Sylwii Zaremby. Nowe obiekty będą przez miasto dzierżawione handlarzom.
- Na placu wzdłuż ul. Gdańskiej oraz na placu przed pomnikiem i na przedłużeniu osi ul. Piotra Skargi będzie nowa nawierzchnia z płyt granitowych oraz opasek z kostki bazaltowej. Płyty będą układane w karo. Na jezdni wzdłuż północnej pierzei zachowana zostanie kamienna kostka rzędowa, którą zostanie oczyszczona i ułożona na nowej podbudowie.
- Na placu stanie 27 nowych ławek i 3 komplety stojaków na rowery oraz 26 stylowych latarni.
- Specjalne kraty wokół drzew mają zapewnić wygodę pieszym oraz odpowiednie nawodnienie roślin.
- Projekt zakłada nowe nasadzenia, m.in. lip. Kompozycje roślin mają składać się między innymi z formowanych żywopłotów, trzmielin, hortensji, róż, tawuł, kosodrzewin, traw ozdobnych. Sadzone mają być również cebule krokusów, tulipanów oraz cebulicy syberyjskiej.