Po pięciu latach społecznej pracy na rzecz Bydgoszczy, rezygnuje z funkcji. „Szokuje mnie to, co zrobił prezydent Bruski”

i

Autor: D. Witt

kontrowersje

Po pięciu latach społecznej pracy na rzecz Bydgoszczy rezygnuje z funkcji. „Szokuje mnie to, co zrobił prezydent Bruski”

2024-03-19 14:49

- Z mediów dowidzieliśmy się o tym, że prezydent Rafał Bruski powołał dwoje nowych pełnomocników: ds. równego traktowania ds. osób z niepełnosprawnościami. Nie tylko nie wiedzieliśmy o ekspresowym, kilkudniowym konkursie na te stanowiska, ale nawet prezydent Bruski nie poprosił nas o opinię w tej sprawie. Pominął zupełnie kilkudziesięcioosobowe grono ekspertów z tych dziedzin, którzy społecznie pracowali przez ostatnie pięć lat w ramach Bydgoskiej Rady ds. Równego Traktowania. Jestem zszokowany i składam rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącego tej rady. Czuję, że została potraktowana jak wydmuszka - mówi Kosma Kołodziej, dotychczasowy wiceprzewodniczacy rady.

13 marca prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski powołał dwoje nowych pełnomocników (ma ich już w sumie 10). Aleksandra Rommel została pełnomocniczką ds. równego traktowania, a Radosław Cichański ds. osób z niepełnosprawnościami. Oboje przez ostatnie pięć lat, wspólnie z kilkudziesięcioma innymi osobami, tworzyli społecznie Bydgoską Radę ds. Równego Traktowania. To zespół ekspertów, więc co do kompetencji nowych pełnomocników wątpliwości nie ma.

- Rozmawiałem z członkami rady, są zażenowani - tak Kosma Kołodziej, dotychczasowy wiceprzewodniczący rady, opisuje nastroje po tym, jak z mediów rada dowiedziała się o nowych pełnomocnikach włodarza miasta.

Członkowie rady nie wiedzieli o takich planach prezydenta.

- Zostaliśmy pominięci, zbagatelizowani, czuję, jakby rada została potraktowana jak wydmuszka, potrzebna jako podpórka, kiedy fakt jej istnienia jest punktowany np. w konkursach, w  jakich bierze udział miasto, a powołanie pełnomocników widzę jak polityczny gest w kampanii wyborczej - ocenia Kosma Kołodziej.

19 marca złożył rezygnację z pełnienia funkcji wiceprzewodniczącego Bydgoskiej Rady ds. Równego Traktowania (została powołana na pięcioletnią kadencję - na czas trwania kadencji prezydenta, więc niebawem dobiega końca). Napisał w niej m.in. tak:

(...) Uznał Pan, że konsultacja kandydatów na te stanowiska czy chociażby poinformowanie członków o kilkudniowych konkursach na te stanowiska jest zbędne - tym samym pokazał Pan, jak nieważny jest to organ doradczy dla prezydenta Bydgoszczy. Pana zachowanie zostało przyjęte jako brak szacunku dla pięcioletniej pracy rady dla mieszkanek i mieszkańców miasta Bydgoszczy. W związku z tym nie wyobrażam sobie dalszej współpracy w radzie, której kompetencje i zaangażowanie nie są istotne, a powołanie tak ważnych dla miasta funkcji wykorzystywane jest podczas kampanii samorządowej.

Urzędnicy ratusza tłumaczą w mailu wysłanym do redakcji, że nad Bydgoskim Programem Równego Traktowania pracowała cała rada ds. Równego Traktowania. Wśród rekomendacji Rady dla władz miasta znalazło się m.in. powołanie w strukturze UMB pełnomocnika ds. równego traktowania i pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnościami. Powołanie pełnomocników w otwartym naborze zostało zapisane jako jedno z pierwszych zadań, które powinien zrealizować prezydent. Pełnomocnicy zostali wybrani w otwartym naborze – procedura od początku do końca była jawna. Dodają, że zarówno pełnomocnik ds. osób z niepełnosprawnościami, jak i pełnomocniczka ds. równego traktowania są powołani na stanowiska urzędnicze – nabór odbył się zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym. Na koniec wyjaśniają, że prezydent miasta nie był zobligowany do powołania Rady ds. Równego Traktowania jako ciała doradczego. Zrobił to z własnej inicjatywy bo chce, żeby Bydgoszcz była miastem, w którym prawa człowieka, szacunek, zasady równego traktowania odnosiły się do wszystkich mieszkanek i mieszkańców miasta.

Nowi pełnomocnicy prezydenta Rafała Bruskiego. Ma ich już dziesięcioro

Aleksandra Rommel, pełnomocniczka prezydenta Bydgoszczy ds. równego traktowania, z wykształcenia jest prawnikiem, od blisko 15 lat prowadzi mediacje, wspiera polubowne metody rozwiązywania sporów. W powołanej w 2019 roku Bydgoskiej Radzie ds. Równego Traktowania reprezentowała Okręgową Izbę Radców Prawnych w Bydgoszczy. Z biegiem czasu w swojej pracy coraz bardziej interesowała się kwestią pomocy psychologicznej, uczestniczyła w licznych szkoleniach, ukończyła studia podyplomowe z zakresu Interwencji Kryzysowej oraz podstawowy kurs podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach. W imieniu prezydenta miasta oraz Biura Aktywności Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy będzie zapraszała do dialogu, aby wszystkie mieszkanki oraz mieszkańcy naszego miasta czuli, że ich potrzeby są zauważane.

Pełnomocniczka Prezydenta Bydgoszczy ds. równego traktowania będzie działać na rzecz:

  •  reprezentowania Prezydenta Miasta w kontaktach z instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi, funkcjonującymi w obszarze problematyki równego traktowania,
  •  współdziałania w procesie wdrażania Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania dla Miasta Bydgoszczy z komórkami Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz miejskimi jednostkami organizacyjnymi,
  •  wspierania mieszkanek i mieszkańców Bydgoszczy dotkniętych dyskryminacją i we współpracy z odpowiednimi instytucjami podejmowanie działań zmierzających do eliminacji lub ograniczenia skutków powstałych w wyniku naruszenia zasady równego traktowania,
  •  współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi w obszarze przeciwdziałania różnym przejawom dyskryminacji,
  •  edukowania i informowania w obszarze równego traktowania i praw człowieka,
  •  współpracy z innymi pełnomocnikami działającymi w podobnej problematyce w Polsce i za granicą,
  •  monitorowania sytuacji w mieście w zakresie przestrzegania zasady równego traktowania zwłaszcza w obszarze obejmującym zadania własne gminy.

Radosław Cichański jest absolwentem studiów magisterskich z politologii oraz licencjatu z administracji, ukończył również studia podyplomowe z tyflopedagogiki. W latach 2010 – 2013 był pełnomocnikiem Kanclerza i Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, od 2013 roku pełnomocnikiem Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych i kierownikiem działu ds. osób z niepełnosprawnościami na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, opiekun Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych UKW, prezes i inicjator Bydgoskiego Klubu Goalball, członek Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Miasta Bydgoszczy, członek komisji Wyrównywania Szans Edukacyjnych przy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W latach 2020 - 2023 kierownik projektu Uniwersytet Równych Szans współfinansowanego ze środków unijnych.

Pełnomocnik Prezydenta Bydgoszczy ds. osób z niepełnosprawnościami, będzie odpowiedzialny m.in. za:

  • reprezentowanie Prezydenta Miasta w kontaktach z przedstawicielami administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych oraz instytucji działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami,
  • inicjowanie i koordynowanie programów służących poprawie warunków życia i integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami,
  • podejmowanie działań w celu identyfikacji problemów środowiska osób z niepełnosprawnościami,
  • inicjowanie i koordynowanie działań zmierzających do ograniczenia skutków niepełnosprawności (kampanie społeczne, wystawy, konferencje itp.) oraz działań wynikających z ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami,
  • współpracę z Powiatową Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych.

Co przez pięć lat robiła Bydgoska Rada ds. Równego Traktowania?

- Przez pięć lat razem z kilkudziesięcioma osobami braliśmy aktywny udział w wydarzeniach promujących miasto jako otwarte i tolerancyjne - czytamy w rezygnacji złożonej przez Kosmę Kołodzieja. - Na Pana pisemne prośby zawieraliśmy oficjalne stanowiska dotyczące nierówności w mieście. To nasza rada wraz z mieszkańcami i mieszkankami Bydgoszczy pracowała nad przygotowaniami programu działań na rzecz różnego traktowania dla Miasta Bydgoszczy wraz z badaniem problemów i potrzeb mieszkańców poprzez konsultacje społeczne z dr Anną Strzałkowska.

Współtworzyła też Program działań na rzecz równego traktowania dla miasta Bydgoszczy na lata 2023-2028.

Jakie zadania ma Bydgoska Rada ds. Równego Traktowania?

W momencie powoływania rady określono jej zadania. To m.in.:

  • doradzanie i występowanie do prezydenta Bydgoszczy w zakresie inicjatyw zmierzających do realizacji zasady równego traktowania;
  • inicjowanie współpracy samorządu, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów w zakresie upowszechniania zasady równego traktowania;
  • monitorowanie, obserwowanie i analizowanie zjawisk dyskryminacji oraz formułowanie rekomendacji/zaleceń;
  • edukowanie oraz promowanie idei równego traktowania oraz dobrych praktyk poprzez organizowanie konferencji, szkoleń, warsztatów, konkursów i innych wydarzeń;
  • opiniowanie projektów uchwał, programów oraz innych dokumentów przyjmowanych przez Radę Miasta Bydgoszczy pod kątem realizacji idei równego traktowania.
Festiwal Roślin 2024 w Bydgoszczy. Prawdziwe szaleństwo w SISU Arenie