Każdy, kto otrzymał spadek lub darowiznę jest zobowiązany do opłacania z tego tytułu podatku. Spadek to nie tylko pieniądze, ale każda rzecz, która przechodzi w nasze ręce po śmierci bliskiego, a także stany faktyczne wpływające na sytuację prawną spadkobiercy. Jest to również posiadanie zwierząt czy ekspektatywy nabycia praw – np. przejmujemy firmę po ojcu.
Podatek od spadku i darowizny w Polsce. Ile wynosi?
Wszelkie kwestie darowizny określone są przez Kodeks cywilny i znajdują się w Ustawie o podatku od spadku i darowizn. Wysokość podatku zależy przede wszystkim od tego, w jakiej grupie podatkowej znajduje się dany nabywca.
- grupa I - małżonkowie, wstępni, zstępni, pasierbowie, zięciowie, rodzeństwo, ojczym, macocha, synowa i teściowie
- grupa II - rodzeństwo rodziców, zstępni rodzeństwa i pasierbów, małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków (szwagier, bratowa etc.), małżonkowie rodzeństwa małżonków, a także małżonkowie innych zstępnych,
- grupa III – grupą trzecią będą natomiast pozostali nabywcy
Każda z powyższych grup ma inny limit kwoty od której nie trzeba odprowadzić podatku.
- Grupa I - 36120 zł.
- Grupa II - 27090 zł
- Grupa III - 5744 zł
W którym momencie następuje obowiązek zapłaty podatku od darowizny?
Jak zaznacza portal Biznes Interia - w zależności od tego, w jakiej grupie znajduje się nabywca, wysokość podatku od darowizny waha się od 3 proc. do 20 proc. Obowiązek opłacenia podatku od przekazanej kwoty nastąpi w momencie przekazania darowizny lub z chwilą, gdy darczyńca złoży oświadczenie w postaci aktu notarialnego.
Jak ustala się wartość spadku? Kto ustala tę wartość?
Obowiązek oszacowania wartości spadku spada na spadkobiercę. Nabywca musi umieścić informację w formularzu, ile warta jest odziedziczona rzecz, niezależnie co będzie jego przedmiotem (np. mieszkanie, samochód, pieniądze etc.). Przy czym podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych przedmiotów i praw majątkowych po potrąceniu ewentualnych ciężarów i długów.
Przy szacowaniu wartości spadku, spadkobierca musi pamiętać o tym, by sprawdzić rynkową wartość nabytej rzeczy np. nieruchomości. W przypadku mieszkania powinien także wziąć pod uwagę ceny innych lokum znajdujących się w okolicy.
Co się stanie, gdy zaniżymy wartość spadku, by zaoszczędzić i zapłacić mniejszy podatek?
Spadkobierca nie może zaniżyć wartości nabytej rzeczy (by zaoszczędzić i zapłacić mniejszy podatek). W momencie, gdy Urząd Skarbowy uzna, że odziedziczona rzecz jest warta więcej niż podał do wiadomości spadkobierca, może on zażądać wskazania rzeczywistej wartości odziedziczonej rzeczy w terminie 14 dni.
Kiedy Urząd Skarbowy sam oceni wartość naszego spadku?
Jak tłumaczyliśmy, obowiązkiem oszacowania wartości spadku obarczony jest spadkobierca. Jeśli jednak nie umieści tego w odpowiednim formularzu, to Urząd Skarbowy sam ustali wartość darowizny na podstawie opinii biegłego. Wtedy mamy problem. Jeśli kwota podana przez fiskus będzie różniła się od kwoty podanej przez nas o 33 proc. lub więcej - to my będziemy musieli opłacić pracę biegłego, który oszacował wartość naszej darowizny.