Aspartam to jedna z głównych substancji słodzących zawarta w Coca-Coli Zero
Każdy, kto choć raz próbował przejść na dietę musiał zrezygnować w pierwszej kolejności z dosładzanych napojów gazowanych. Nie tylko dla tych, którzy planują odchudzanie, ale i dla wszystkich, którzy chcą ograniczyć, bądź zrezygnować z cukru powstała alternatywa – napoje zero.
Choć jeszcze kilka lat temu wersji napojów dosładzanych słodzikiem było zaledwie kilka – m.in. Coca Cola Zero, Pepsi Max – obecnie znajdziemy ich setki rodzajów, od oranżady po mrożoną herbatę.
Jedną z głównych substancji słodzących wykorzystywanych przy tworzeniu napojów „no sugar” jest aspartam, czyli związek chemiczny należący do grupy estrów peptydowych. Znany jest również pod nazwą E951.
Aspartam wynaleziono przez przypadek. Szukano leku przeciwwrzodowego
Aspartam został wynaleziony w 1965 roku i to przez przypadek! Jego twórca - James M. Schlatter próbował stworzyć lek przeciwwrzodowy, gdy nagle polizał palec i… poczuł słodki smak. Od tamtego czasu nad aspartamem prowadzono badania, a w 1981 roku rozpoczęto jego masową produkcję.
Aspartam jest 200 razy słodszy niż cukier spożywczy, a co najważniejsze – nie ma kalorii! Gdy odkryto „magiczną” zaletę nowej substancji, zaczęto dodawać ją do wielu produktów zamiast cukru, by wypromować towar jako dietetyczny i zdrowy. W tym momencie pojawia się pytanie – czy substancja ta rzeczywiście nie ma szkodliwego wpływu na nasz organizm?
Czy aspartam jest szkodliwy dla zdrowia? Przez lata uważano, że jest rakotwórczy
Tematem szkodliwości E951 zajmowali się wielokrotnie (już w latach 90-tych) badacze. Gdy aspartam wykorzystywany był w produkcji od kilkunastu lat – czasopisma medyczne zaczęły masowo wskazywać, że składnik ten jest rakotwórczy. Teza ta była poparta wynikami analiz.
Obecnie, zdaniem ekspertów słodzik w niewielkich ilościach (jakie dodawane są do produktów) nie ma złego wpływu na nasz organizm. Jak wskazuje Onet - nowe badania mają udowadniać, że poprzednie eksperymenty były wykonywane na szczurach laboratoryjnych. Te z kolei mają nieco odmienne układy enzymatyczne niż my. Co więcej – zwierzęta te są znacznie mniejsze niż ludzie, a także ważą mniej. Użyta w badaniach dawka aspartamu była dla nich zatem znacznie większa niż ta, którą my wykorzystujemy w produkcji.
Negatywne skutki zbyt dużych ilości aspartamu
Naukowcy nie wykazali żadnych powiązań między E951 a nowotworem. Spożywanie go w niewielkiej dawce (ta, która dodawana jest do napojów jest niewielka – musi być jej około 200 razy mniej niż cukru) nie jest szkodliwe dla naszego organizmu. Substancja wchłonięta w dużych ilościach może jednak spowodować częstoskurcz serca, drętwienie oraz skurcze mięśni, trudności z widzeniem i oddychaniem, a także przybieranie na masie i bóle głowy.