Bydgoszcz – jak wygląda gospodarka w mieście?
W Bydgoszczy obecne są liczne firmy – część z nich opiera się na kapitale zagranicznym, a część na krajowym. Są to zarówno przedsiębiorstwa duże, jak i bardzo małe; działają w rozmaitych branżach, np. meblowej, elektromaszynowej, telekomunikacyjnej czy elektronicznej. Rozwinięty jest również przemysł spożywczy (warto tutaj wspomnieć, chociażby o marce Frosta, która produkuje paluszki rybne i mrożonki, czy o firmie Jutrzenka produkującej znane słodycze). W mieście działają przedsiębiorstwa produkujące pasty do zębów, płyny do kąpieli, szampony, meble, składy kolejowe, autobusy szynowe, tramwaje, wyroby z tworzyw sztucznych, urządzenia chłodnicze, sklejki dla przemysłu i budownictwa czy kable i podzespoły elektroniczne.
Bydgoszcz – przykłady obecnych w mieście koncernów/przedsiębiorstw
- Mlekpol,
- Enea,
- Schenker,
- Unilever,
- Polska Grupa Farmaceutyczna,
- Metro AG,
- Alcatel-Lucent,
- Frosta,
- Abramczyk,
- Grupa Kapitałowa Immobile S.A.,
- Solbet,
- Vivid Games,
- Bydgoskie Meble,
- PESA.
Praca w Bydgoszczy – które zawody najczęściej pojawiają się w ofertach?
Oferty pracy w Bydgoszczy bardzo często dotyczą lekarzy, pielęgniarek i położnych, przetwórców mięsa i ryb, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych oraz operatorów maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw. Deficyt obejmuje również spedytorów i logistyków, kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, specjalistów ds., organizacji produkcji, analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych. Pracę w Bydgoszczy znajdą również pracownicy związani z branżą budowlaną (m.in. technicy budownictwa, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych, betoniarze i zbrojarze, kierownicy budowy), z branżą medyczną (psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, opiekunowie osób starszych oraz niepełnosprawnych, dentyści, diagności laboratoryjni medyczni, fizjoterapeuci) oraz z branżą gastronomiczną/spożywczą (cukiernicy, piekarze, pracownicy przetwórstwa spożywczego).
Problemów ze znalezieniem pracy nie będą mieć nauczyciele. W dobrym położeniu znaleźli się również samodzielni księgowi, sprzątaczki i pokojowe, filolodzy i tłumacze, elektrycy, pracownicy przetwórstwa metali, pracownicy ochrony fizycznej, pracownicy służb mundurowych, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, pracownicy obsługi ruchu szynowego.
Bydgoszcz – zawody nadwyżkowe
Praca w Bydgoszczy dotyczy zawodów praktycznie z każdej branży, jednak kulturoznawcy, historycy, filozofowie i politolodzy mogą mieć problem ze znalezieniem posady. Profesje te należą bowiem do zawodów nadwyżkowych w tym mieście. W takich przypadkach ważne będzie częste sprawdzanie ogłoszeń, gdyż oferty będą znikały w ekspresowym tempie. Możesz również wziąć pod uwagę uczestnictwo w szkoleniach i kursach zawodowych, a nawet przebranżowienie bądź otwarcie własnej działalności gospodarczej – o szczegóły warto zapytać pracownika Powiatowego Urzędu Pracy.
Praca w Bydgoszczy – propozycje dla osób bez doświadczenia
Brak doświadczenia zawodowego wcale nie musi wiązać się z problemami ze znalezieniem pracy. Warto pamiętać, jak ważne dla pracodawców są obecnie umiejętności miękkie. U pracowników bardzo cenione są m.in. dobra organizacja pracy, kreatywność, komunikatywność, zdolności interpersonalne, umiejętność analitycznego myślenia i prowadzenia negocjacji. Warto wymienić w CV umiejętności, które mogą przydać się na danym stanowisku. W Bydgoszczy osoby bez doświadczenia mają wiele możliwości – ogłoszenia dotyczą np. kierowców, asystentów biznesowych, pracy na produkcji, opiekunów klienta biznesowego, pracowników działu spedycji, przedstawicieli handlowych. Pracodawcy bardzo często oferują też rozmaite szkolenia i kursy – taka posada zapewni nie tylko zarobki, ale również możliwość zdobycia cennej wiedzy oraz umiejętności. Dlatego też warto szukać ogłoszeń, które wspominają o takich udogodnieniach.