Przed utonięciem może uratować aplikacja. Wiemy, jak działa

i

Autor: D. Witt

bezpieczeństwo

Przed utonięciem może uratować aplikacja. Wiemy, jak działa

2023-08-21 7:36

Wakacyjna beztroska i letnie temperatury sprawiają, że wiele osób wybiera się nad wodę. Policjanci apelują o rozwagę i przypominają, że najwięcej wypadków zdarza się po alkoholu. Ratownicy upominają, by pamiętać o kamizelkach, kiedy wsiadamy do kajaka czy na rower wodny. A urzędnicy radzą, by zainstalować w telefonie aplikację „Ratunek”. Jak może nam pomóc, gdy znajdziemy się w opresji?

Z myślą o bezpieczeństwie wypoczywających nad jeziorami i rzekami powstała specjalna, bezpłatna aplikacja „Ratunek”, umożliwiająca lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb ratowniczych.

Ratownicy o aplikacji „Ratunek”: umożliwia zlokalizowanie poszkodowanej osoby z dokładnością do trzech metrów

- Wielu turystów wypoczywających nad jeziorami i rzekami nie zna nazw poszczególnych akwenów i w sytuacji, gdy zmuszeni są wezwać pomoc, nie zawsze potrafią określić miejsce, w którym się znajdują. Aplikacja „Ratunek” umożliwia zlokalizowanie poszkodowanej osoby z dokładnością do trzech metrów – podkreśla Maciej Banachowski, prezes Kujawsko-Pomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak działa bezpłatna aplikacja „Ratunek”

Bezpłatna aplikacja „Ratunek” (na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS) w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia umożliwia szybki kontakt poszkodowanego z WOPR. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej. Można ją pobrać poprzez Google Play i App Store.

Jaki jest numer ratunkowy nad wodą?

Numer alarmowy nad wodą to 601 100 100. Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy (powiat inowrocławski). Połączenia odbierane są 24 godziny na dobę przez cały rok. W kujawsko-pomorskim WOPR pracuje 760 ratowników. Wielu z nich posiada dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia – są płetwonurkami, sternikami motorowodnymi, żeglarzami i instruktorami żeglarstwa.

  • Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wspiera finansowo działalność patrolową WOPR i organizowane przez stowarzyszenie akcje profilaktyczne.
  • W tym roku na ten cel poszło 120 tys. zł.

Gdzie ratownicy WOPR będą dbali o bezpieczeństwo pływających na motorówkach?

W tym sezonie zespoły ratownicze zrzeszone w strukturach WOPR, wyposażone w łodzie motorowe, zadbają o bezpieczeństwo w regionie. Spotkamy ich nad Zalewem Włocławskim, Zalewem Żur (powiat świecki), Zalewem Koronowskim (w powiecie bydgoskim), Jeziorem Gopło (powiat inowrocławski), jeziorami Pojezierza Brodnickiego, jeziorami Pojezierza Pałuckiego oraz rzekami Wisłą, Brdą i Wdą.

Nad Brdą w Bydgoszczy powstają nowe mosty. Zaglądamy na plac budowy