wokół nas

Przy ul. Terasy w Bydgoszczy będzie kawiarenka społeczna i cała baza harcerzy

2024-04-12 15:10

Rozbudowa siedziby Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Bydgoszczy dobiega końca. Na ulicy Terasy powstaje kawiarenka społeczna oraz świetlica, która będzie również służyć jako sala konferencyjna. Realizacja tego projektu została wsparta przez miasto dzięki środkom unijnym przeznaczonym na Gminny Program Rewitalizacji.

Harcerze z ZHR do budynku przy ul. Terasy 2 kupionego od miasta przeprowadzili się już w 2015 roku. Gruntownie wyremontowali kamienicę. Właśnie kończy się rozbudowa harcerskiej siedziby o nową część.

  • Z pieniędzy pozyskanych przez miasto i zarezerwowanych dla podmiotów niepublicznych powstanie ośrodek inicjatyw społecznych animowany przez ZHR.
  • Projekt uzyskał też dofinansowanie rządowe oraz wsparcie z innych źródeł.

Harcerze w Bydgoszczy zajmą się też rewitalizacją społeczną

- W ramach służby harcerskiej w budynku będą realizowane działania związane z rewitalizacją społeczną na terenie miasta, skierowane do wszystkich, którzy na bazie ogólnopolskich doświadczeń harcerskich i całego sektora pozarządowego będą mogli zapoznawać się i wdrażać najlepsze doświadczenia związane z działalnością w obszarze różnego typu aktywności społecznej - mówi Michał Butkiewicz, pełnomocnik Zarządu Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZHR ds. tej inwestycji. W nowej części budynku znalazło się dodatkowe miejsce m.in. na kawiarenkę społeczną wraz ze świetlicą, salą konferencyjną – dodaje.

Nową bazę harcerzy zaprojektowała bydgoska architektka

Budynek zaprojektowany przez bydgoską architektkę Elżbietę Andrzejewską został wkomponowany w działkę ZHR pomiędzy ulicami Terasy i Podgórną w centrum Bydgoszczy i dostosowany do sąsiedniej architektury.

  • Piętrowy obiekt z nieużytkowym poddaszem powstał na planie litery „L”. Na elewacji dominuje biały tynk oraz ceglane zdobienia.
  • Na parterze znajdzie się m.in. kawiarenka oraz sala konferencyjno-szkoleniowa. Ponadto w drugim etapie na piętrze urządzane są pokoje hostelowe.
  • Trwają roboty porządkowe wokół budynku, potrzeba pieniędzy na wyposażenie obiektu.
  • Na pełne zagospodarowanie czeka jeszcze podwórko i ogród należący do ośrodka.
  • Koszt tego etapu inwestycji to przeszło 1,4 mln zł, w tym wsparcie z Gminnego Programu Rewitalizacji wynoszące 670 tysięcy złotych (środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego).
Policja i drogowcy tłumaczą pieszym, czym są przejścia sugerowane. W Bydgoszczy jest ich coraz więcej