QUIZ o Kujawach dla mieszkańców kujawsko-pomorskiego. Czy znasz te regionalne tradycje? Bijemy brawo za 10/10

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

QUIZ

Tracycje kujawskie. Tylko mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego odpowie na pytania w tym QUIZIE

2025-04-16 8:03

Jak wiele pamiętasz na temat tradycji dawnych mieszkańców Kujaw i Pomorza? Czy uczyłeś się o nich w szkole, a może sam brałeś udział w ludowych obrzędach? Wróć myślami do zwyczajów i wierzeń, które przez lata budowały tożsamość Kujawiaków. Sprawdź swoją wiedzę, rozwiązując nasz quiz!

Kujawy. Serce polskiej historii

Kujawy to historyczna dzielnica Polski, położona między Notecią a Wisłą. Region ten odgrywał ważną rolę już we wczesnym średniowieczu, a jego bogata historia i kultura są fascynujące po dziś dzień. Od tradycji kulinarnych, przez obrzędy związane ze świętami, po unikalne wierzenia ludowe – Kujawy wyróżniają się na tle innych regionów w Polsce.

Zainteresowanie historią i kulturą swojego regionu to powrót do korzeni i budowanie tożsamości. Znajomość tradycji Kujaw pozwala lepiej zrozumieć dziedzictwo naszych przodków i docenić bogactwo kulturowe tego regionu. Warto bliżej zapoznać się z kujawskimi zwyczajami, gdyż zawierają one wiele życiowych mądrości, które są aktualne również dziś.

Kujawskie tradycje. Od Wigilii po Wielkanoc

Kujawskie tradycje są niezwykle bogate i różnorodne. Na wieczerzę wigilijną zgodnie z tradycją podawano zawsze dziewięć potraw. W Nowy Rok na Kujawach istniał zwyczaj chodzenia po wsi z batami. Grupa młodych chłopców, zazwyczaj czterech lub pięciu, odwiedzała domy, trzaskając batami pod oknami, składając w ten sposób życzenia na pomyślny i obfity rok. Gospodarz witał ich na progu i częstował wódką. Tradycja ta miała zapewnić urodzaj i powodzenie w nadchodzącym roku.

Z kolei na Wielkanoc robiono palmy z gałązek wierzby z baziami, które obwiązywano wstążką. Poświęcone palmy zanoszono na groby w Dzień Zaduszny, używano ich także do odpędzania "złych mocy" w domu.

W Wielki Piątek mieszkańcy Kujaw i Pomorza przygotowywali się duchowo do nadchodzących świąt. Wszelkie przygotowania do Zmartwychwstania należało zakończyć w Wielką Sobotę. Wypiekano tradycyjne baby wielkanocne, przygotowywano kiełbasy, szynki i oczywiście pisanki.

- Wielkanoc to nie tylko przygotowanie duchowe, porządkowe do świąt, ale również była to okazja do zabiegów higienicznych, ponieważ dawniej na wsi różnie z tą higieną bywało. Jednak przed Wielkanocą należało się wykąpać, ogolić, wyprać i wyprasować odzież po to, żeby czyści na ciele i duszy udać się w niedzielę na rezurekcję - mówiła Hanna Łopatyńska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu w rozmowie z Radiem Eska.

Wierzenia ludowe. Na Kujawach na ból głowy stosowano gromnicę

Z kolei, gdy bolała głowa, z pomocą przychodziła gromnica. W kujawskich wierzeniach ludowych miała ona moc uzdrawiającą. Wierzono, że okadzanie chorego miejsca gromnicą pomaga na ból gardła, a przypalanie włosów gromnicą leczy wrzody. Te i inne wierzenia ludowe świadczą o bogatej wyobraźni i głębokim związku mieszkańców Kujaw z naturą.

Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Czy znasz zwyczaje i wierzenia ludowe, które kształtowały tożsamość Kujawiaków? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie! Gratulujemy wszystkim, którzy zdobędą maksymalną liczbę punktów.

QUIZ o Kujawach dla mieszkańców kujawsko-pomorskiego. Czy znasz te regionalne tradycje? Bijemy brawo za 10/10
Pytanie 1 z 10
Kto zgodnie z tradycyją na Kujawach i Pomorzu przynosi prezenty pod choinkę?
Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Krystian Ochman szczerze o Justynie Steczkowskiej na Eurowizji. "Jest wielką, piękną damą!"