QUIZ

i

Autor: pixabay, zdjęcie ilustracyjne

QUIZ

To wyzwisko czy pochlebstwo? Rozwiąż językowy QUIZ i dowiedz się, czy dałbyś się obrazić!

2024-06-04 8:10

W polskim języku istnieje około 150 do nawet 200 tysięcy wyrazów, z których wiele jest nam nieznanych. Gdy padnie nietypowy lub oryginalny epitet, może to sprawić kłopot - nie będziemy pewni, czy ktoś próbował nas obrazić, czy też było to pochlebstwo. Sprawdź, czy potrafisz przyjąć policzek z uśmiechem na twarzy, rozwiązując nasz quiz.

To pochwała czy może raczej atak? Odpowiedź może być kluczem do zrozumienia intencji drugiej osoby. W języku polskim znajduje się od 150 do 200 tysięcy wyrazów. Polacy używają na co dzień wielu słów, których znaczenia nie znają.

Jednym z notorycznie nadużywanych wyrazów jest słowo "ambiwalentny". Umieszczamy je w zupełnie innym kontekście niż powinniśmy. "Mam do tego ambiwalentny stosunek" nie oznacza wcale, że coś jest nam obojętne - jak myśli wielu. Znaczenie tego wyrazu to "dwuznaczny, niejednoznaczny". Z kolei słowo "bynajmniej", również uwielbiane przez Polaków, jest przeczeniem, a nie spójnikiem. W zdaniu "bynajmniej zdążyliśmy na czas", zamiast wyrazu "bynajmniej" powinno znaleźć się słowo "przynajmniej". Poprawne będzie natomiast "bynajmniej nie zdążyliśmy na czas". Słowo "bynajmniej" zawsze odnosi się do "nie".

Czasem z naszych ust padają obelgi. Jednak znaczenia wielu z nich również nie znamy. Wówczas nie mamy pojęcia, do jakiej rzeczy właśnie kogoś porównaliśmy. Istnieje i druga strona medalu - gdy to nasz rozmówca wypowiada słowa, których znaczenia nie znamy my. Gdy w rozmowie padnie nietypowy lub oryginalny epitet, może pojawić się problem - nie będziemy pewni, czy ktoś próbował nas obrazić, czy może to było pochlebstwo. Przekonaj się, czy potrafisz odebrać policzek z uśmiechem na twarzy. Rozwiąż nasz quiz.

Rozpoznasz czy to wyzwisko czy pochlebstwo? Rozwiąż nasz quiz

Pytanie 1 z 10
Gdy ktoś nazwie cię „melepetą” ma na celu:
Skolim ma dwóch synów. Zdradza nam, jakim jest tatą!