Nie ma zapowiadanego rozejmu między Izraelem a Hamasem. Hamas nie wypełnia swoich zobowiązań

i

Autor: PAP/EPA/ATEF SAFADI

bezpieczeństwo

Jest rozejm między Izraelem a Hamasem. Hamas w końcu podał nazwiska zakładniczek, mają zostać uwolnione

2025-01-19 10:42

19 stycznia 2025 roku w życie miał wejść rozejm między Izraelem a Hamasem. Nie od razu tak się nie stało. Rankiem rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari poinformował, że Hamas nie wypełnia swoich zobowiązań dotyczących przekazania Izraelowi nazwisk trzech izraelskich zakładniczek, które miały zostać uwolnione jako pierwsze w ramach tej umowy. Tymczasem w Gazie wciąż giną ludzie. Informacje o podpisaniu rozejmu dotarły do Polski ok. godz. 10.

AKTUALIZACJA:

19 stycznia 2025 roku ok. godz. 10 polskiego czasu agencja Reutera powołując się na izraelskich negocjatorów podała, że strona izraelska otrzymała od Hamasu listę nazwisk zakładniczek, które mają być uwolnione w niedzielę jako pierwsze w ramach rozejmu między obydwoma stronami.

O godzinie 11:15 czasu lokalnego w niedzielę (10:15 czasu polskiego) weszło w życie porozumienie między Izraelem a Hamasem o zawieszeniu broni w Strefie Gazy i uwolnieniu izraelskich zakładników.

W komunikacie biura izraelskiego szefa rządu podano, że pierwsze trzy zakładniczki izraelskie zostaną uwolnione przez Hamas po godzinie 14:00 czasu GMT (15:00 czasu polskiego).

 Biuro premiera potwierdziło też, że czworo kolejnych żyjących zakładników izraelskich zostanie uwolnionych za siedem dni.

Konflikt Izraela i Hamasu

Trwająca w Strefie Gazy działania wojenne, które są następstwem ataku Hamasu z 7 października 2023 roku na Izrael, mają w najbliższym czasie zostać przerwane, na skutek porozumienia zawartego 15 stycznia. W ramach niego ma również dojść do wymiany zakładników, jednak w ostatnich godzinach Hamas poinformował o problemach w dostarczeniu danych osób, które mają zostać wymienione na więźniów palestyńskich, czego wymaga Izrael.

19 stycznia 2025 roku co najmniej osiem osób zginęło, a ponad 25 jest rannych w wyniku ataku izraelskich dronów w mieście Gaza - poinformowały lokalne służby medyczne

Zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem nie weszło w życie 19 stycznia 20205 roku

- Do niedzieli rano Hamas nie wypełnił swoich zobowiązań i wbrew porozumieniu nie podał Izraelowi nazwisk zakładników, których uwolnienie zaplanowano na dziś - powiedział Rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari na konferencji prasowej 19 stycznia 2025 roku. - Zgodnie z dyrektywą premiera zawieszenie broni nie wejdzie w życie, dopóki Hamas nie wypełni swoich zobowiązań. Siły Obronne Izraela kontynuują ataki w Strefie Gazy, dopóki Hamas nie wypełni swoich zobowiązań wynikających z porozumienia - podkreślił.

Porozumienie między Izraelem a Hamasem o zawieszeniu broni i uwolnieniu izraelskich zakładników miało zacząć obowiązywać w niedzielę, 19 stycznia 2025 roku od godziny 8:30 czasu lokalnego (7:30 czasu polskiego).

Wcześniej podobne oświadczenie wydał premier Izraela Benjamin Netanjahu, który zapowiedział, że rozejm z Hamasem nie zostanie wdrożony dopóki ruch palestyński nie dostarczy nazwisk trzech zakładniczek, które miały zostać wkrótce uwolnione.

Hamas tłumaczy się, dlaczego nie wypełnił warunków rozejmu z Izraelem

W odpowiedzi Hamas w komunikacie poinformował, że opóźnienie w przekazaniu nazwisk zakładników jest spowodowane "względami technicznymi". Palestyński ruch potwierdził przy tym gotowość do realizacji swoich zobowiązań i wdrożenia umowy o rozejmie.

Ciało poległego w 2014 roku w Strefie Gazy izraelskiego żołnierza Orona Szaula wróciło do Izraela

19 stycznia 2025 roku armia Izraela, poinformowała, że ciało poległego w 2014 roku w Strefie Gazy izraelskiego żołnierza Orona Szaula wróciło do Izraela. Do tej pory ciało było przetrzymywane przez palestyński Hamas. Premier Izraela Benjamin Netanjahu pochwalił służby za skuteczną operację.  Izraelska armia nie poddała szczegółów operacji, nie jest też jasne kiedy została przeprowadzona. Wiadomo jednak, że przeprowadziły ją elitarne jednostki wraz z pomocą agencji wywiadu Szin Bet.

- Oddaję cześć rodzinie Szaul i gratuluję Szin Betowi i Siłom Obrony Izraela za ich skuteczność i odwagę - oznajmił Netanjahu. Premier dodał, że ciało Hamara Goldina, żołnierza również zabitego w Strefie Gazy, także powinno wrócić do Izraela, choć do tej pory jest w rękach Hamasu.

W ataku z 2014 roku zginęło 7 żołnierzy

20 lipca 2014 roku podczas starć w Strefie Gazy wóz 13 batalionu Brygady Golan utknął w jednej z uliczek miasta Gaza i podczas próby wydostania się, został zaatakowany przez bojowników Hamasu bronią przeciwpancerną. Zginęło wówczas siedmiu żołnierzy, w tym Szaul, którego ciało zostało zabrane przez Hamas.

Hamas zaatakował Izrael! Doszło do wymiany ognia

Barack Obama się rozwodzi?! Szaleją plotki o decyzji Michelle. Zdjęcia

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:
Prawda czy fałsz? Quiz z wiedzy ogólnej dla geniuszy
Pytanie 1 z 9
Penicylinę odkrył Alexander Fleming.