W nowej kadencji 2024-2029, w Parlamencie Europejskim zasiądzie 53 posłów z Polski. Jak wskazują wyniki badania sondażowego exit poll, większość z nich to kandydaci komitetu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Komitet zwyciężył z wynikiem 37,4 procent. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,9 proc. Podium zamyka Konfederacja z wynikiem 12 proc.
Komitet Trzeciej Drogi zdobył 6,9 proc., Lewica 6,6 proc. a pozostałe komitety nie uzyskały progu wyborczego.
Jak to przekłada się na mandaty? Koalicja Obywatelska uzyskała ich według badania 21. Prawo i Sprawiedliwość – 19, Konfederacja – 6, Trzecia Droga – 4, a Lewica – 3. Pozostałe komitety nie uzyskały żadnego mandatu.
Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego znaleźć możemy pod tym linkiem. Będą one aktualizowane na bieżąco.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego obywatele krajów Unii Europejskiej wybierają swoich przedstawicieli. Parlament ten jest jedynym na świecie ponadnarodowym zgromadzeniem wybieranym w wyborach bezpośrednich.
Jego członkowie reprezentują interesy obywateli UE na szczeblu europejskim, zwracając uwagę na istotne tematy polityczne, gospodarcze i społeczne. Parlament zatwierdza również budżet UE i kontroluje wydatkowanie środków.
Ilu jest europosłów w Parlamencie Europejskim w 2024 roku?
Liczba posłów i posłanek wybieranych z każdego kraju UE jest ustalana przed wyborami na zasadzie degresywnej proporcjonalności, co oznacza, że przedstawiciele z większych krajów reprezentują więcej osób niż ci z mniejszych krajów. W 2024 roku we wszystkich państwach członkowskich wybieranych zostanie łącznie 720 europosłów.
Przepisy Unii Europejskiej zakazują państwom członkowskim podawania oficjalnych wyników wyborów, do czasu aż ostatnie państwo zakończy głosowanie. Komisje, które zdążą podliczyć głosy w całości, mogą opublikować dane dopiero po godz. 23, gdy zakończy się głosowanie w ostatnim państwie członkowskim.