żółw

i

Autor: pixabay

Seksmisja u zwierząt! Samce tego gatunku nie przychodzą już na świat

2023-02-27 21:56

To kolejna potencjalna katastrofa ekologiczna. Brak samców w populacji żółwi morskich może doprowadzić do wymarcia gatunku. Amerykańscy uczeni badający lęgowiska zauważyli, że z jaj wykluwają się same samice. Na terenie Florydy na świat nie przyszedł żaden męski osobnik od dobrych 4 lat. Dlaczego tak się dzieje? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

U większości zwierząt, przede wszystkim u ssaków, płeć potomstwa tworzy się już w momencie zapłodnienia. Jednak nie u żółwi morskich. Jak zaznaczają biolodzy – płeć tego zwierzęcia generuje się na nieco późniejszym etapie. Mianowicie – podczas dojrzewania złożonych jaj.

Energywave w Bydgoszczy

Amerykańscy specjaliści analizujący lęgowiska żółwi ustalili, że na terenach Florydy w ciągu ostatnich 4 lat na świat nie przyszedł ani jeden osobnik płci męskiej! Dlaczego tak się dzieje? Uczeni wyraźnie zaznaczają – to skutek globalnego ocieplenia.

Jednym z głównych czynników, od których zależy przyszła płeć potomstwa jest temperatura wody, w której znajdują się jaja. Przy temperaturze poniżej 27,7 stopni Celsjusza z jaj wylęgną się samce. Jeśli jednak temperatura przekroczy 31,55 stopni – będą to samice. Miot mieszany pojawi się w momencie, gdy temperatura będzie wahać się pomiędzy 27,7 a 31,55 stopni Celsjusza.

Populacja żółwi morskich na terenie Florydy póki co utrzymuje się na dobrym poziomie. Wszystko wskazuje jednak na to, że wkrótce może się to zmienić. W wyniku globalnego ocieplenia, aktualnie temperatura wody na Florydzie utrzymuje się na poziomie od 32 do 35 stopni Celsjusza. W tym momencie pojawia się problem. Pod względem biologicznym nie ma zatem możliwości, by z żółwich jaj wylęgły się samce.

To generuje kolejny problem – bez męskich osobników żółwice nie będą mogły złożyć nowych jaj. W momencie, gdy na terenie wód Florydy umrze ostatni samiec – populacja zacznie wymierać.

Problem nie dotyczy jednak tylko Florydy. O braku samców w populacjach żółwi mówili już w 2018 roku biolodzy z Australii. Według tamtejszych badań ok. 99,1% młodych żółwi to osobniki żeńskie. Na tym nie koniec. Badanie wykazało też, że 99,8% dorastających osobników i 86,8% dorosłych to również samice.

Uczeni ostrzegają – jeśli dojdzie do wymarcia populacji żółwi morskich, zmieni się cały morski ekosystem.