Dlaczego kleszcze są groźne? Przenoszą nie tylko boreliozę
Najgroźniejsze postaci kleszczy aktywizują się przy temperaturze 7-10 stopni Celsjusza
- Najaktywniejsze są od kwietnia do czerwca oraz od września do października.
- Kleszcze przyciąga biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach potu (a konkretnie: kwasu masłowego w nim zawartego).
- Samo ukłucie przez kleszcza nie jest groźne, staje się takie, kiedy jest zakażony.
- Nasz organizmu może też zareagować źle (wstrząsem, porażeniem kleszczowym) na toksyny. Powstają, bo kleszcz wprowadza substancje biologiczno czynne ze śliną do krwioobiegu żywiciela.
- Kleszcze przenoszą różne chorobotwórcze patogeny. Najczęściej przenoszą boreliozę, ale groźne są też kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) czy anaplazmoza.
Jak uniknąć kleszczy? Można się przed nimi łatwo zabezpieczyć
Do lasu i ogrodu (szczególnie, jeśli jest wysoka trawa) zwłaszcza wiosną i latem trzeba się dobrze ubrać. Konieczne są długie rękawy i spodnie, najlepiej w jasnych kolorach (by od razu zauważyć kleszcza). Jeśli to możliwe, unikajmy miejsc, gdzie jest wysoka trawa, bujne krzewy. Po powrocie najlepiej zdjąć wszystkie ubrania i wziąć kąpiel oraz dokładnie obejrzeć całe ciało i móc ewentualnie pozbyć się pasożyta, zanim zdąży się wbić w naszą skórę.
W aptekach znajdziemy repelenty na owady i kleszcze na bazie naturalnych olejków eterycznych, takich jak olejek z drzewa herbacianego, olejek eukaliptusowy lub cytrynian eukaliptolu. Te zapachy odstraszają kleszcze.
Domowe sposoby na odstraszenie kleszczy. Te olejki się sprawdzą
- Kilka olejków eterycznych wykazuje działanie odstraszające na kleszcze
- Olejek z drzewa herbacianego: ma właściwości odstraszające dla kleszczy, dlatego jest często stosowany w naturalnych repelentach.
- Olejek eukaliptusowy: jest znany z właściwości odstraszających owady, w tym kleszcze. Można go stosować w sprayach lub olejkach zapachowych.
- Cytrynian eukaliptolu: jest składnikiem olejków eterycznych, które odstraszają kleszcze. Jest to skuteczna alternatywa dla osób, które nie chcą używać olejku eukaliptusowego ze względu na jego silny zapach.
- Olejek z lawendy: ma nie tylko przyjemny zapach, ale również działa odstraszająco na niektóre owady, w tym kleszcze.
- Olejek z mięty pieprzowej: może być skutecznym środkiem odstraszającym kleszcze. Jest to również popularny składnik naturalnych repelentów.
Olejki eteryczne mogą być silne, dlatego zawsze należy je stosować zgodnie z zaleceniami producenta i unikać stosowania ich w czystej postaci bez odpowiedniego rozcieńczenia. Przed użyciem nowego produktu z olejkami eterycznymi dobrze jest zrobić test na małej powierzchni skóry, aby upewnić się, że nie wystąpią reakcje alergiczne czy podrażnienie skóry. Podczas długiego pobytu w lesie można nacierać się kilka razy - w zależności od potrzeb i zaleceń producenta specyfiku.
Jem to przed pójściem do lasy, kleszcze się do mnie nie zbliżają
Sama dieta nie jest niezawodnym sposobem na odstraszanie kleszczy, ale to, co może pośrednio pomóc w ograniczeniu ryzyka ugryzienia przez kleszcze.
- Niektóre zioła i przyprawy, takie jak czosnek, cebula czy kurkuma, zawierają związki, które mogą odstraszać owady, w tym kleszcze. Włączenie ich do diety może zwiększyć ogólną odporność na owady. Warto więc dodać sporo cebuli lub czosnku do porannej jajcznicy lub kanapek, jakie zabieramy na wyprawę do lasu.
- Spożywanie niektórych napojów może pomóc odstraszyć owady, w tym kleszcze. Na przykład herbata z rumianku, pokrzywy lub melisy może odstraszać niektóre insekty.