wokół nas

Stary Fordon walczy w prestiżowym konkursie. Każdy może mu pomóc wygrać

2024-09-13 14:55

Dwa lata zajęły prace budowlane wokół przebudowy wiślanego nabrzeża w Starym Fordonie. Do zmiany było wszystko, może poza funkcją tego terenu, bo ludzie nad wodą chcieli odpoczywać zawsze, nawet kiedy to miejsce było zarośnięte zaniedbane, zapomniane. Teraz odpoczywają tłumnie: aktywnie, korzystając ze sportowych atrakcji, integrują się przy ogniskach i edukują, spacerując ścieżkami nad wodą i zatrzymując się przy kolejnych tablicach z informacjami o żyjących tam zwierzętach czy występujących tam roślinach. Jak to wszystko wyszło? Bydgoszczanie oceniają to co weekend i w każdy wolny dzień, spędzając tam dobrze czas. Do 27 września można dać temu wyraz, głosując w konkursie.

Stary Fordon walczy o głosy w prestiżowym konkursie

  • Rewitalizacja terenów nad brzegiem Wisły w Fordonie walczy w finale konkursu 28 edycji "Modernizacja Roku/Budowa XXI wieku” w kategorii „Rewitalizacja obszarów i zespołów urbanistycznych”.
  • Zagłosować na tę inwestycję może każdy internauta. Oddając głos, podajemy swój adres mailowy. Przyjdzie wiadomość z linkiem, który trzeba kliknąć, aby potwierdzić oddanie głosu.
  • Swój głos można oddawać codziennie do 27 września na stronie internetowej organizatora.

Ile kosztowała rewitalizacja nabrzeża w Starym Fordonie?

Rewitalizacja otworzyła przed mieszkańcami Starego Fordonu, ale i całej Bydgoszczy oraz miejscowości nadwiślańskich nowe możliwości. To dzięki niej (i działaniom Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu) udało się to, co wydawało się niemożliwe - Festiwal Wisły wreszcie zacumował w Bydgoszczy, odbywa się tam od dwóch lat. I to w jakim stylu! Głośna impreza nie ma sobie równych, a poza nią na zupełnie odnowionym nabrzeżu odbywają się inne, pomniejsze wydarzenia integrujące społeczność. Miejsce do tego jest idealne, ale trochę musieliśmy na nie czekać. Wszystkie prace budowlane związane z rewitalizacją zajęły dwa lata (generalnym wykonawcą była firma Strabag, a za projekt odpowiada Pas Projekt Nadarzyn). Całość kosztowała ponad 36 mln zł (miasto miało na to część pieniędzy z UE). A to oznacza, że to była najdroższa inwestycja w Bydgoszczy związana z rewitalizacją zieleni i adaptacją terenu na cele sportowo-rekreacyjne.

200 drzew i 10 tys. krzewów podsadzono nad Wisłą w Bydgoszczy

Co zyskaliśmy? Odnowione nabrzeże, zwłaszcza w wolne dni, przyciąga tłumy turystów i mieszkańców. Korzystają z pumptracku do akrobacji na rowerach i hulajnogach, skateparku, ścianek wspinaczkowych, placu zabaw, strefy fitness, ścieżki rowerowej, tras spacerowych czy miejsc wyznaczonych pod rozpalanie ognisk.

Bezproblemowy odpoczynek ułatwiają ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery. Gwarno tam także wieczorami, bo zamontowano oświetlenie LED sterowane z wykorzystaniem zdalnego systemu zarządzania. Jest też monitoring. Wykonawca zaczął jednak prace od przebudowy uliczek prowadzących nad rzekę.

- Aby inwestycja była jak najbliższa oczekiwaniom mieszkańców, rozszerzono podstawowy zakres robót o dodatkowe elementy. Powstały m.in. schody od strony ul. Rybaki, estetyczne palisady przy zejściach na promenadę, na tarasach widokowych zamontowane zostały lunety do obserwowania rzeki i podziwiania okolicznej przyrody - przypominają miejscy urzędnicy.

Zieleń nad Wisłą w Starym Fordonie

Musi minąć trochę czasu, by zasadzone nad Wisłą drzewa dawały cień, ale jest nadzieja, bo pojawiło się ich tam 200, to m.in. wierzby, klony, lipy i dęby. Jest też kilka tysięcy krzewów, a wiosną można podziwiać chabrowo-rumiankową łąkę. Ogrodnicy stworzyli skupiska tawuł, irgi, róż okrywowych, bzów, jałowców płożących czy ozdobnych porzeczek. Wzdłuż więziennego płotu na promenadzie zasadzili kilkaset krzewów bluszczu, który ma stworzyć „zieloną ścianę".

Pierwsza taka w Bydgoszczy zapora przeciwpowodziowa

- W ramach zadania wykonano pierwszą w Bydgoszczy mobilną zaporę przeciwpowodziową przy ul. A. Frycza-Modrzewskiego. Miejsce będzie przygotowane na wypadek nadejścia wysokiej wody tak, aby szybko mogło zostać zabezpieczone. Na co dzień te elementy nie są widoczne. Infrastruktura takich obiektów jak pumptrack jest również dostosowana do okresowego znajdowania się pod wodą - opisują miejscy urzędnicy.

Widowiskowa renowacja więzienia w Starym Fordonie. Tak teraz wygląda. Zobaczcie zdjęcia.

W którym roku Fordon stał się częścią Bydgoszczy? Dlaczego ul. Długa ma taką nazwę? Rozwiąż QUIZ z historii miasta

Pytanie 1 z 12
W którym roku Fordon (osobne miasteczko) został przyłączony do Bydgoszczy?
Giełda Winyli w Bydgoszczy. Czarne krążki na wyciągnięcie ręki