Storczyki

i

Autor: unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Pielęgnacja roślin

Znalazłam idealny patent na storczyki! Wszystkie składniki do mikstury miałam w szafce kuchennej!

2024-07-19 15:09

Osłonki storczyków umieszczamy w misce z wodą na 20-30 minut, aby korzenie mogły ją wchłonąć. Następnie wyjmujemy rośliny i pozwalamy, aby nadmiar wody odciekł. Na tym kończy się cały proces. "Jeśli zależy nam na bujnych kwiatach, co jakiś czas można zamiast wody użyć czegoś innego" - mówi nam Katarzyna Rydzewska, biolożka i architektka krajobrazu. Mamy sprawdzone przepisy na mikstury zrobione z produktów, które znajdziemy w naszych kuchennych szafkach!

Kiedy pierwszy raz po zimie nawozić kwiaty doniczkowe?

Zimą także domowe rośliny odpoczywają, nie nawozimy ich w tym czasie, ale kiedy dzień się wydłuża i przez okna wpada coraz więcej naturalnego światła, warto zadbać o ich kondycję. Od połowy marca można zacząć je nawozić, ale z tym nie warto przesadzać.

- Jest też złota zasada, której warto się trzymać - nie nawozimy roślin doniczkowych, które dopiero co kupiliśmy i przywieźliśmy do domu - mówi Katarzyna Rydzewska, biolożka i architektka krajobrazu. - Producent zadbał o to, by je wzmocnić nawozem, dajmy im 2-3 miesiące na aklimatyzację i na to, by wykorzystały nawóz zawarty w ziemi z doniczki. Podobnie, jeśli przesadzamy kwiaty doniczkowe (nie robimy tego cyklicznie, tylko wtedy, gdy widzimy, że roślinie brakuje miejsca!). W ziemi do kwiatów, którą kupujemy w sklepie są już zwykle dodane nawozy - wyjaśnia.

Jak prawidłowo podlewać storczyki? Co oznaczają pożółkłe liście storczyków?

Wśród domowych kwiatów od lat królują storczyki. Będą długo i pięknie kwitnąć pod warunkiem, że znamy kilka prostych zasadach, według których trzeba z nimi postępować.

- Storczyków nie podlewamy jak innych kwiatów, lejąc wodę do podstawki. Ich osłonki wkłada się do miski z wodą na 20-30 minut, by korzenie wchłaniały wodę, a potem rośliny się wyjmuje, pozwalając, by nadmiar wody odciekł i na tym koniec - mówi Katarzyna Rydzewska.

  • W ten sposób zasilamy storczyki wodą w temperaturze pokojowej raz na tydzień (latem) lub co dwa tygodnie (w miesiącach zimowych).
  • Jeśli liście rośliny żółkną to sygnał, że podlewamy zbyt obficie.
  • Za podlewanie bierzemy się dopiero, gdy podłoże jest całkowicie suche.

Raz na dwa-trzy miesiące do podlewania można użyć zasilającej w substancje odżywcze mikstury i nie chodzi wcale o gotowe nawozy. Odżywkę dla naszych storczyków możemy przygotować z tego, co znajdziemy w kuchni.

Domowa odżywka dla storczyków. Po wywarze z czosnku storczyki obsypią się kwiatami

- Jeśli zależy nam na tym, by storczyki miały bujne kwiaty, sięgnijmy po czosnek. Przepis jest banalny - zaznacza Katarzyna Rydzewska. - Odmierzam 1 litr ciepłej wody, dodaję 3-4 przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Odstawiam całość na dobę (ten wywar nadaje się do podlewania przez góra dwa dni). W tej miksturze moczę osłonki roślin w ten sam sposób, w jaki zwykle je podlewam czystą wodą - dodaje.

Jak podlewać storczyki wywarem na bazie bananów? Będą miały po tym piękne liście

Metodą na piękne, lśniące i grube liście storczyków jest zastosowanie mikstury na bazie bananów. Skórki z dwóch bananów zalewamy 2 litrami wody, przelewamy do naczynia, zamykamy i odstawiamy na 2 dni. Potem wywar przecedzamy przez gazę i rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:1. Moczymy w nim kwiaty tak jak zwykle, nie częściej niż co 2-3 tygodnie.

Woda z piwem dobrze zadziała na storczyki. Jak zrobić taką miksturę? Mamy przepis

- Storczyki można też podlewać piwem. Dzięki temu, że zawiera drożdże, odżywia rośliny, będą więc po tym lepiej rosnąć - radzi Katarzyna Rydzewska. - Nie wolno zapomnieć, że piwno musi być wygazowane i rozcieńczone wodą! Potrzebujemy 50 ml jasnego piwa, po wygazowaniu dolewamy drugie tyle wody i odstawiamy na kilka godzin. Podlewanie taką mieszanką można powtarzać, ale nie częściej niż raz w miesiącu. Te metody poprawią wygląd i witalność roślin, ale nie łączyłabym ich. Wybierzmy jedną i jeśli naszym roślinom służy - zostańmy przy niej - dodaje.

Sekretne życie Eweliny Flinty. Ocean tajemnic…