Kilka dni temu rozpoczął się wyczekiwany remont kamienicy na rogu ul. Śniadeckich i H. Sienkiewicza. Elewacja tego wyjątkowego budynku z ok. 1883 roku doczeka się odświeżenia. To nie będzie prosta robota, bo jego fasadą jest pełna detali. To dzieło wybitnego bydgoskiego architekta Józefa Święcickiego, jak wiele innych kamienic w śródmieściu i nie tylko. Kamienica powstała na planie zbliżonym do litery U. Ma ścięty narożnik, co charakterystyczne dla budynków w tej części miasta.
- Od strony ul. Śniadeckich środkową część z głównym wejściem flankują delikatne ryzality - informują miejscy urzędnicy. - Warto również zwrócić uwagę na bardzo wysoki parter z pięknie zdobionymi witrynami oraz oryginalną stolarką drzwiową. Na fasadzie zastosowano całą paletę architektonicznych dekoracji, które sprawiają, że to jedna z najpiękniejszych bydgoskich kamienic. To między innymi zespoły gzymsów, rozbudowanych naczółków, smukłych kolumn z głowicami, konsoli, płycin oraz oryginalne boniowani - dodają.
Bogactwo neobarokowych detali budynek zawdzięcza Święcickiemu. To jeden z najbardziej utalentowanych bydgoskich budowniczych z przełomu XIX i XX wieku. Zaprojektował ponad 60 kamienic w Śródmieściu. Na samej tylko ulicy Gdańskiej stanęło 21 budynków zaprojektowanych i wykonanych przez Święcickiego.
Do najpiękniejszych zaliczają się:
- kamienica przy Gdańskiej 63, stojąca na rogu z ulicą A. Cieszkowskiego: czteropiętrowa z dekoracją neorenesansową i neobarokową, ma liczne loggie, balkony i wykusze;
- kamienica na rogu ul. Gdańskiej i pl. Wolności, jedna z najpiękniejszych w mieście;
- budynek Hotelu pod Orłem.
Święcicki zaprojektował też kościół św. Trójcy i wschodnią pierzeję ul. Mostowej. Jego budynki stoją też przy ul. Gdańskiej, Śniadeckich, Pomorskiej, Cieszkowskiego, Dworcowej, Świętojańskiej, Jagiellońskiej, Podwale, Piotra Skargi, Kujawskiej, Chocimskiej, Chrobrego, Zduny, Kołłątaja, Mostowej, al. Mickiewicza, Wełnianym Runku i Starym Porcie.
Właśnie ulicami Pomorską, Gdańską, Śniadeckich, Cieszkowskiego i Dworcową spacerowaliśmy, żeby ostatecznie dotrzeć do tej remontowanej przy ul. Śniadeckich. Minęliśmy wiele pięknie odrestaurowanych, przykuwających uwagę budynków i wiele takich, które na remont albo chociaż na odświeżenie czekają od lat. Z niektórych sypie się tynk, dekoracje innych się obłupują, stolarka okienna i drzwiowa czeka na restaurację lub wymianę. To, co rzuca się w oczy z perspektywy przechodnia, pokazujemy w naszej galerii - u góry.
Miasto zapowiada kolejne remonty. Urzędnicy tłumaczą, że wspierają też prywatnych właścicieli w dbaniu o reprezentacyjne budynki w Śródmieściu.
- To nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcie pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów - mówią urzędnicy z bydgoskiego ratusza.
W tym sezonie trwają już prace przy innych kamienicach w Śródmieściu:
- elegancki wygląd odzyskuje kamienica przy ulicy B. Chrobrego 3;
- rozpoczął się remont kamienicy przy ul. Gdańskiej 89;
- trwa remont kamienicy u zbiegu ulicy Gdańskiej z al. Mickiewicza i przy ul. Gdańskiej 101;
- trwają również przygotowania do kompleksowej rewitalizacji placu Wolności;
- W ubiegłym roku zakończył się m.in. remont cennej kamienicy przy ulicy Gdańskiej 96. Poza tym prace zlecono w kilku innych budynkach: przy kamienicach z nr 74, 146, 147G, 148, 162.