Boże Narodzenie 2022. Czy ateiści też spędzają święta?
Polska młodzież coraz częściej deklaruje się jako osoby niewierzące. Z blisko 70 proc. wierzących i praktykujących w 1992 roku młodych ludzi, dziś pozostało już tylko 23 proc. Jako ateiści deklarują się również osoby nieco starsze.
Obecnie za osoby niewierzące uważało siebie 12 proc. Polaków. Do kościoła chodzi jednak zaledwie 40%, natomiast 25% na mszę świętą nie chodzi wcale. Co natomiast ze świętami Bożego Narodzenia?
Choć jest to podstawowe święto chrześcijańskie, nie każdy, kto zasiada przy wigilijnym stole praktykuje nauki kościoła lub jest osobą wierzącą. Na przestrzeni lat katolickie święto zostało skomercjalizowane i w niektórych domach jest po prostu tradycją rodzinną, w żaden sposób niezwiązaną z religią.
Świecki Opłatek. Czym jest?
Dni ustawowo wolne od pracy w towarzystwie najbliższych spędzają również niewierzący, to dla nich dwa lata temu powstał tak zwany Świecki Opłatek. Co to takiego?
Na pomysł stworzenia świeckiego symbolu dzielenia się radością z innymi wpadła Agnieszka Łabuszewska, właścicielka kawiarni z Pałacu Kultury i Nauki. Jak zaznaczała - „My mamy też prawo, my już niewierzący, korzystać z tych dóbr kultury, jakim jest dzielenie się opłatkiem. Tak jak jest choinka czy w ogóle same święta”.
Nowy świąteczny produkt na rynku zyskał niezwykłą popularność. Zdania w tej kwestii były jednak podzielone. Pod postem (LINK) Kulturalnej – inicjatora akcji pojawiła się masa komentarzy.
- To jest dla mnie niesłychane, że ludzie oburzają się kawałkiem wafelka. Zwyczaj dzielenia się opłatkiem nie jest stricte katolicki, tylko pogański i chrześcijaństwo to przejęło – pisał jeden z internautów.
- Dlaczego ateiści lub osoby po prostu nie będące Chrześcijanami obchodzą Boże Narodzenie ? Chcecie się wspiąć na szczyty hipokryzji? - odpowiedział drugi.
Na świeckim opłatku znajdował się symbol błyskawicy, a jego cena wynosiła... 10 złotych. Można było zamówić produkt indywidualnie, bądź drogą mailową. Dochód ze świeckich opłatków był w całości przeznaczony na Ogólnopolski Strajk Kobiet.
Czy w tym roku również możemy zakupić świeci opłatek? W tej sprawie skontaktowaliśmy się z restauracją Kulturalna, która dwa lata temu wpadła na pomysł produkcji świątecznego produktu. Jak zostaliśmy poinformowani – akcja była jednorazowa i w tym roku właściciele nie będą jej kontynuować.
Istnieje jednak możliwość zakupienia opłatka z supermarketu i dorysowanie na nim błyskawicy. Jak poinformował dziennikarzy Super Expressu ksiądz Robert Kaniowski z Mrągowa - opłatki zakupione w sklepach i supermarketach w oczach Kościoła są nieważne. Muszą być one bowiem wcześniej poświęcone. Takie otrzymać można jedynie w kościołach lub u sióstr zakonnych.Można zatem stwierdzić, że każdy opłatek zakupiony gdzie indziej (niepoświęcony) jest opłatkiem świeckim.