inwestycje

Ta bydgoska kamienica z 1890 roku niebawem będzie wyglądała zupełnie inaczej. Powstaną tam apartamenty [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJA]

2024-10-03 12:43

Powstała około 1890 roku. Elewację frontową zrobiono z licówki, ale szyku całej kamienicy przy ul. A. Grottgera 5-7 dodają liczne zdobienia: gzymsy, okazałe naczółki okienne, płycin i pilastry. Na parterze wykonano boniowanie. Dobrze wiadomo, kiedy, bo budowniczowie zapisali łaciną data ukończenia budynku w płycinie pomiędzy I i II piętrem w północnym ryzalicie. Właśnie rozpoczął się jej remont, inwestor chwali się wizualizacjami. Zapowiada, ze nadal będą tam mieszkania, choć może raczej: apartamenty.

Ta kamienica w Bydgoszczy ma ponad 130 lat. Przejdzie remont. Elewacja odzyska dawny blask

  • Rozpoczął się remont okazałej kamienicy przy ul. A. Grottgera 5-7 w Bydgoszczy.
  • Powstaną w niej mieszkania i apartamenty.

Jak przypominają miejscy urzędnicy, powstała około 1890 roku.

- Elewację frontową zdominowała licowana cegła. Elegancji kamienicy dodaje szereg zdobień w postaci gzymsów, okazałych naczółków okiennych, płycin i pilastrów. Na parterze zastosowano boniowanie. W centralnej części umieszczono przejazd bramny. Skrajne części budynku zaakcentowane są ryzalitami. Charakterystycznym elementem jest też zapisana łaciną data ukończenia budynku w płycinie pomiędzy I i II piętrem w północnym ryzalicie - czytamy na stronie urzędu miasta. 

Ul. A. Grottgera w Bydgoszczy wypięknieje. Te inwestycje zmienią oblicze tej części miasta

Inwestycja sprawi, że cała ul. A. Grottgera wypięknieje, bo kamienica to jeden z jej niezwykle ważny element. To jednak nie wszystko.

  • Trwa nadbudowa i przebudowa budynku usługowego przy ul. Garbary 2, w którym znajdą się placówki handlowe i gabinety medyczne. Wcześniej vis a vis powstał apartamentowiec Nordic Haven.
  • Od strony torowiska nowy budynek w miejscu dawnej fabryki słodyczy.
  • Ze środków miasta zrewitalizowany został przyległy skwer J. Kałużnego.

Historia ul. A. Grottgera. Kiedyś był tu most nad fragmentem Kanału Bydgoskiego, dziś zasypanym

Ulica A. Grottgera została wytyczona na początku XIX wieku i łączyła tak jak obecnie ul. Garbary z ul. F. Focha. W jej przebiegu znajdował się most nad obecnie zasypanym fragmentem Kanału Bydgoskiego. Ulica biegła tuż obok II śluzy, co w okresie zaborów dało jej nazwę Schleusenstrasse, czyli Śluzowa. W latach 70. XX wieku, podczas budowy ronda Grunwaldzkiego i węzła Garbary, zarówno śluzę, jak i most zlikwidowano. Do tego momentu ulica Grottgera, wyłożona kamienną kostką, była istotnym połączeniem w stronę mostu Królowej Jadwigi.

Ta bydgoska kamienica z 1890 roku niebawem będzie wyglądała zupełnie inaczej. Będą tam apartamenty

i

Autor: UM Bydgoszcz, zrzut ekranu

Połączenie sztuki i natury w Bydgoszczy. Malowidła powstały na pniach drzew. Zobaczcie zdjęcia.

Prosektorium dla politechniki. Będą się tu uczyć bydgoscy studenci

Test A,B,C z wiedzy o bydgoskich osiedlach. Dlaczego Szwederowo nosi taką nazwę?

Pytanie 1 z 10
Na jakim osiedlu znajduje się popularne Multikino?