Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dra Witolda Bełzy, najstarsza i największa książnica w Bydgoszczy, działa od 1 października 1903 roku. W 1920 roku pierwszym polskim dyrektorem instytucji został jej obecny patron, dr Witold Bełza, który wzbogacił zbiory m.in. o cenną kolekcję Biblioteki Bernardynów Bydgoskich (1374 woluminy, w tym 97 inkunabułów) oraz rękopisy Kazimierza Kierskiego (670 jednostek zawierających 435 dokumentów królewskich).
W czasie okupacji część polskojęzycznej literatury została zniszczona, ale wiele książek uratowały polskie bibliotekarki, ukrywając je w różnych miejscach, aby uchronić je przed niemiecką akcją ewakuacyjną. Po wojnie straty wyniosły około 20 procent księgozbioru. Obecnie księgozbiór WiMBP liczy około 870 tysięcy woluminów.
Niedługo biblioteka zmieni się nie do poznania! Otrzymała ona wysokie dofinansowanie z Unii Europejskiej na projekt "Droga do Nowoczesności" – modernizacja i rewitalizacja zabytków oraz wdrożenie nowej oferty kulturalnej. Wkrótce ruszą duże inwestycje – zaznacza miasto.
- Modernizacja i rewitalizacja zabytków oraz wdrożenie nowej oferty kulturalnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy to główne zadania, które będą realizowane w ramach nowego projektu. Obejmuje prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w zabytkowych budynkach przy ul. Długiej 39, ul. Długiej 41, ul. Jana Kazimierza 2, Stary Rynek 22, Stary Rynek 24, likwidację istniejących barier architektonicznych, zadaszenie szkłem dziedzińca, wymianę stolarki okiennej i remont elewacji, budowa magazynów, adaptację wnętrz na potrzeby nowych działalności kulturalno-edukacyjnych. Istotną rolę odgrywa również zakup wyposażenia i sprzętu dla pomieszczeń objętych modernizacją – czytamy na stronie miasta.
Nowoczesne wyposażenie, które zostanie zakupione dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, wzbogaci ofertę o Przestrzeń 360º, Pokój gier oraz Pracownię Literobrazków, oferując nowe możliwości dla czytelników i odwiedzających.
Wszystkie te działania mają na celu nie tylko odnowę zabytkowych budynków, ale także stworzenie nowoczesnej infrastruktury wspierającej różnorodne formy kultury i edukacji, dostosowanej do współczesnych standardów i potrzeb społecznych. Projekt jest skierowany do szerokiego grona odbiorców, w tym mieszkańców regionu Kujawsko-Pomorskiego oraz turystów.
- Oczekujemy, że nowa oferta kulturalna Biblioteki przyciągnie zarówno lokalną społeczność, jak i odwiedzających, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej miasta oraz całego regionu. Celem jest nie tylko przekształcenie zabytkowej infrastruktury, ale także zwiększenie atrakcyjności turystycznej miasta oraz poprawa jakości życia lokalnej społeczności – czytamy na stronie bydgoszcz.pl.
Wartość projektu szacowana jest na około 42 mln zł. Wysokość dofinansowania z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-27 to prawie 22 mln zł.