W 1826 z okna La Gras wykonano pierwsze na świecie zdjęcie, a proces naświetlania trwał aż osiem godzin. Fotografia szybko zdobyła popularność na całym świecie, docierając także do Polski. Wkrótce czas naświetlania skrócił się do pół godziny, a fotografia stała się powszechnym zjawiskiem.
W czasach PRL-u szczególnie popularnymi aparatami były Zenit czy Mir. Większość osób korzystało wówczas z aparatów krajowych, choć na rynku był też dostęp do zagranicznych modeli takich jak Kodak czy Canon. Wiązał się on jednak ze znacznie wyższymi kosztami.
Fotografia analogowa, czyli technika rejestrowania obrazów za pomocą materiałów światłoczułych, takich jak klisze filmowe lub papier fotograficzny, była niezwykle popularna w czasach PRL.
Dzięki ulotnym chwilom uchwyconym na starych fotografiach możemy m.in. zobaczyć, jak kilkadziesiąt lat temu wyglądała Bydgoszcz. Wiele zbiorów zdjęć znajdziemy na profilu facebookowym Bydgoszcz - Okruchy Przeszłości. Rozpoznajesz te miejsca? Zajrzyj do naszej galerii!