- Drobnokwiatowe chryzantemy pigmentowane to nasz autorski pomysł. Powstały na bazie eksperymentu, który pierwszy raz powiódł się przed rokiem. Od razu się spodobały, także te dwukolorowe, Dual Pigment. Teraz ludzie przyjeżdżają po nie z miejscowości oddalonych od Jarużyna nawet o 200 km. Zdumiewa nas to i bardzo cieszy - opowiada Błażej Juszczak. Zajmuje się produkcją tych kwiatów razem z rodzicami, oni ogrodnictwem parają się od ćwierć wieku. - Zbyt wiele o tym, jak powstały, nie chcę zdradzać, ale mogę powiedzieć, że by uzyskać tak intensywne, mocne kolory, wybieramy chryzantemy białe lub kremowe, takie, które są już w 70 proc. rozwinięte. Nawozimy je specjalnym środkiem, by mogły przyjąć pigment i czekamy dobę. Po tym czasie aplikujemy pigment i znów czekamy. Po ok. godzinie kolor jest utrwalony. Utrzymuje się na rozkwitniętych kwiatach. Potem przez kolejne tygodnie można obserwować, jak pięknie roślina się zmienia, bo kwiaty z nowych pąków będą miały już naturalny kolor - dodaje.
Do wyboru są drobnokwiatowe, średniokwiatowe i wielkokwiatowe - kule. W tym sezonie królują drobnokwiatowe pigmentowane z Jarużyna pod Bydgoszczą
- Chryzantemy kupujemy już nie tylko z myślą o udekorowaniu grobów przed Świętem Zmarłych. Są idealną ozdobą balkonów i tarasów.
- Te wielokolorowe szczególnie upiększą nasz dom.
- Ogrodnik podpowiada, że to rośliny wieloroczne, ale zdecydowanie łatwiej jest je przesadzać do gruntu wiosną. Co nie znaczy, że jesienią to niemożliwe.
- Jeśli się uda z tymi pigmentowanymi, w przyszłym sezonie będą miały kwiaty w pierwotnym kolorze (białym lub kremowym).
- Jesienią chryzantem z Jarużyna ogrodnicy nie wysyłają kurierem, ze względu na ich wielkość, trzeba po nie przyjechać (co ma swoje plus, bo spacer wzdłuż długich stołów uginających się od doniczek z wielobarwnymi kwiatami to niezła frajda!).
- Jest jednak opcja, by kwiaty zamówić przed 1 listopada i zostawić tam na przechowanie. Będzie im tam lepiej niż w ciepłym mieszkaniu.
Ceny chryzantem w 2023 r. Jest nawet o 30 proc. drożej. To przez wzrost kosztów energii
W tym roku, w porównaniu z ubiegłym, ceny chryzantem wzrosły średnio o 20-30 proc. Duży na to wpływ mają koszty ogrzewania szklarni. Ceny wahają się od 20 do 90 zł. Proces produkcji chryzantem zaczyna się już w maju i jest pracochłonny.
Nowy trend. Ludzie zaczynają dekorować groby ozdobną kapustą
- W sumie przygotowaliśmy ok. 12 tys. chryzantem. Proces produkcji jest żmudny i czasochłonny, wciąż trzeba doglądać, sprawdzać m.in. to, czy roślin nie atakują żadne szkodniki - opowiada Błażej Juszczak. - Ciekawą częścią pracy jest wyszukiwanie i tworzenie nowości, o które dopytują ludzi. Właśnie z takiej potrzeby powstały chryzantemy pigmentowe. Teraz obserwujemy nową fascynację coraz większej grupy ludzi. Popularna staje się kapusta ozdobna. Występuje w wielu kolorach i podobnie jak chryzantemy mogą być świetną ozdobą domu, ale i uzupełnieniem kompozycji przygotowywanej z okazji Święta Zmarłych - dodaje.