Lukier do pączków jak z cukierni. Jak osiągnąć ten efekt w domu?
Z marmoladą, wiśniami, masą kajmakową czy adwokatem - pączki od XVII wieku królują w polskich domach podczas święta kończącego okres karnawału. Chodzi oczywiście o tłusty czwartek. Choć z wielu z nas zazwyczaj kupuje ten specjał w gotowej formie, w cukierni - niejeden decyduje się na to, by chociaż raz w roku spróbować swoich sił i upiec go samodzielnie.
Trzeba jednak pamiętać, że pączek po usmażeniu musi być udekorowany. Istnieją dwie popularne formy: posypka z cukru pudru, a także lukier. Choć druga wersja jest bardziej preferowana przez łasuchów, znacznie trudniej ją wykonać. Co zrobić, aby lukier nie spłynął całkowicie z pączków, a także nie był zbyt rzadki lub gęsty? Wystarczy jeden magiczny składnik.
Jak zrobić lukier do pączków? Sekret kryje się w jednym magicznym składniku!
Chodzi o… surowe białko! Dzięki niemu masa lukrowa będzie nie tylko elastyczna, ale również zyska perłowy kolor. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednich proporcjach cukru i białka, a także o tym, że przed oddzieleniem białka od żółtka - jajko trzeba koniecznie sparzyć we wrzątku! Nie chcemy przecież nabawić się salmonelli.
Prosty przepis na lukier do pączków. Jak go zrobić?
Oto przepis na idealny lukier do pączków
Do stworzenia słodkiej masy, którą będziemy ozdabiać pączki potrzebujemy:
- 1 białko
- 150 gramów cukru pudru
- Pół łyżeczki soku z cytryny
Pamiętajmy, że proporcje białka do cukru powinny wynosić 1 : 5. Jeśli już wiemy, że zamierzamy usmażyć większość ilość pączków - wszystkie trzy składniki możemy podwoić.
Na początku pamiętajmy o sparzeniu skorupki jajka. Mogą znajdować się na niej bowiem pałeczki salmonelli. Jeśli trafią one do naszego organizmu możemy skończyć nawet w szpitalu zakaźnym.
Zagotujmy zatem wodę i przelejmy ją do szklanki. Jajko możemy przetrzeć gazikiem lub chusteczką namoczoną w occie. Dzięki temu prawdopodobieństwo pęknięcia skorupki przy kontakcie z wrzątkiem zmaleje. Następnie wkładamy jajko do szklanki z wodą za pomocą łyżki i trzymamy je we wrzątku przez 10 sekund.
Następnie oddzielamy białko od żółtka. Tego drugiego możemy od razu się pozbyć. Będzie nam ono niepotrzebne. Białko wrzucamy do miski, a następnie dosypujemy do niego cukier puder. Pamiętajmy, żeby zrobić to przez sitko, aby w środku masy nie znajdowały się później grudki. Do całości dodajemy również sok z cytryny. Całość miksujemy, lecz - co bardzo ważne - na najniższych obrotach, aż masa będzie jednolita i gładka.
To wszystko. Lukier gotowy. Pamiętajmy jednak, że należy od razu przyozdobić nim pączki. Jeśli jednak chcemy się tym zająć później, należy przykryć naczynie z lukrem folią (szczelnie) i włożyć do lodówki.