To będzie „Czyste szaleństwo”! Na Festiwalu Przeźrocza zobaczymy siedmiogodzinny film i wiele więcej

i

Autor: Festiwal Przeźrocza

Festiwal PRZEŹROCZA 2003

To będzie „Czyste szaleństwo”! Na festiwalu Przeźrocza zobaczymy siedmiogodzinny film i wiele więcej [PROGRAM]

2023-08-25 14:42

Festiwalowe filmy zobaczymy w kilku miejscach w Bydgoszczy, m.in. w Kinie Orzeł, w Exploseum i na suficie kawiarni Landschaft, ale też w Burakinie w Cukrowni Żnin. Będą też wystawy, koncert muzyki filmowej, pokaz teledysków i spotkania z reżyserkami i reżyserami. Program festiwalu Przeźrocza 2023 to niezłe kino!

„Czyste szaleństwo”. Takie hasło będzie przyświecać IX edycji festiwalu filmowego Przeźrocza.

  • Rozpocznie się 26 sierpnia i potrwa do 2 września.
  • Festiwalowe wydarzenia zaplanowano w Bydgoszczy i Żninie.
  • W programie festiwalu są szalone projekcje filmowe: m.in. siedmiogodzinne „Szatańskie tango” Béli Tarra), inauguracja sekcji VR a także koncerty, wydarzenia plenerowe , wystawy i performance.
  • W jury konkursu BŁYSK OKA zasiądą reżyser Kuba Mikurda, filmoznawca Michał Oleszczyk oraz dziennikarka Agnieszka Szydłowska.
  • Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za klasykę gatunku odbierze Jan JakubKolski.

- „Czyste szaleństwo” - to hasło dominowało w bieżącym roku - mówi Justyna Chmiel, współorganizatorka festiwalu Przeźrocza. - Było w rozmowach o wojnie, polityce czy możliwościach sztucznej inteligencji. Szaleństwo jednak dla każdego oznacza coś innego i to właśnie zbiór refleksji zmierzających w różnych kierunkach zostanie zaprezentowany, za pomocą obrazu filmowego, podczas 9. edycji festiwalu Przeźrocza. Wydarzenia nie odbędą się jednak wyłącznie w duchu powagi i zadumy, ponieważ szalonej, dobrej zabawy też nie zabraknie - dodaje.

Konkurs BŁYSK OKA

Kolejny rok odbędzie się konkurs Błysk Oka. Kandydatury zgłaszali na niego młodzi twórcy z całego kraju. W skład jury wchodzi  troje artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki filmowej: autor najpopularniejszego w kraju podcastu filmowego „Spoilermaster” - Michał Oleszczyk, reżyser głośnej „Ucieczki na Srebrny Glob”, a ostatnio „Solaris mon amour” - Kuba Mikurda oraz autorka licznych programów radiowych i telewizyjnych Agnieszka Szydłowska.

Twórcy i twórczyni nie skupią się jednak wyłącznie na ocenie konkursowych filmów. Będziemy mogli się z nimi spotkać.

- Kuba Mikurda zaprezentuje swój najnowszy esej filmowy found footage „Solaris mon amour“ - mówi Justyna Chmiel. - Reżyser zaprosi państwa również do Młynów Rothera na masterclass poświęcony warsztatowi filmu dokumentalnego. Michał Oleszczyk z kolei powróci przy okazji pokazu Dziesiątki Spoilermastera, a jego filmowy wybór „czystego szaleństwa” padł na klasykę filmu niemego i mistrza Bustera Keatona, czyli „Młodego Sherlocka Holmesa”. Agnieszka Szydłowska po projekcji filmu „Jańcio wodnik” poprowadzi spotkanie z Janem Jakubem Kolskim, który otrzyma Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za klasykę gatunku - dodaje.

Festiwal rozpocznie się w Cukrowni Żnin, gdzie przy okazji pokazu filmu „Roving Women” Michała Chmielewskiego odbędzie sięspotkanie z Leną Górą, aktorką, odtwórczynią głównej roli i współscenarzystką, aby potem na pobliskiej plaży publiczność mogła poszaleć w rytm setu djskiego, którego autorem będzie Remi Vein.

Pokaz jednego filmu potrwa prawie osiem godzin. Na festiwalu Przeźrocza w Bydgoszczy to możliwe

To będzie szaleństwo dźwięków. A czy pokazywanie prawie ośmiogodzinnego filmu jest szaleństwem? Organizatorzy wcale się na takie stwierdzenie nie obruszają. Więcej nawet, powtarzają, że w tym tkwi sedno tegorocznej edycji festiwalu. „Szatańskie Tango” węgierskiego reżysera Béla Tarra, stawianego w jednym rzędzie z takimi reżyserami jak Ozu, Antonioni, czy Tarkowski, hipnotyzuje widzów długimi ujęciami, które miały stanowić odpowiedź na często przekoloryzowany chaos kultury wizualnej lat 90.

Festiwal Przeźrocza w Bydgoszczy. To nie tylko konkurs, kino i spotkania z twórcami

Na Placu Praw Kobiet, przez cały czas trwania festiwalu będzie można przyjrzeć się raz jeszcze uczestniczkom i uczestnikom Strajków Kobiet z 2020 roku. Właśnie im będzie poświęcona wystawa plenerowa. Na dodatek w przestrzeni pobliskiego BCF-u, będzie prezentowany niezwykły, zrealizowany w technice VR, film Joanny Popińskiej pod tytułem „The Choice”.

- Debata na temat aborcji bywa pełna emocji i kontrowersji. Należy jednak pamiętać, że za każdą decyzją kryje się odrębna ludzka historia. „The Choice” pozwala widzowi spojrzeć na tę złożoną kwestię z niepowtarzalnej perspektywy. Korzystając z technologii VR, zaprasza widzów do osobistej, intymnej rozmowy z Kristen - rdzenną mieszkanką Teksasu - zapowiadaja organizatorzy.

Festiwal Przeźrocza to też kino na suficie kawiarni Landschaft przy ul. Gimnazjalnej w Bydgoszczy

Na suficie kojarzonej już z festiwalowymi wydarzeniami kawiarni zobaczymy tym razem dreszczowiec neo-noir na pograniczujawy i snu, czyli „Blue Velvet” Davida Lyncha.

Organizatorzy bydgoskiego festiwalu nie mogą przemilczeć walki Ukraińców i Ukrainek 

Festiwalowa środa w całości poświęcona będzie tematyce konfliktu i spotkaniom z gośćmi, którzy przedstawią publiczności bezpośrednią relację z tego, co dzieje się na terenie Ukrainy (Maciej Matowski i Justyna Gotowicz). Poza spotkaniem i wystawą fotografii odbędzie się projekcja najlepszego polskiego filmu tegorocznego festiwalu Millenium Docs Against Gravity i jedynego długometrażowego polskiego filmu prezentowanego w Cannes, czyli „Skąd dokąd” Macieja Hameli, a także krótkometrażowych filmów twórców z Ukrainy.

Kino ogrodowe i Plenerówka na festiwalu w Bydgoszczy

Grzegorz Kaczmarek w festiwalowy czwartek ponownie zaprosi widzów do swojego gościnnego ogrodu przy ul. Cieszkowskiego, nie zabraknie mięsożernych roślin. Zobaczymy film pt. „Sklepik z horrorami”. W sobotę na terenie parkingu Miejskiego CentrumKultury pod hasłem Plenerówka odbędą się pokazy plenerowe innych szalonych filmów (m.in. „Leon“, „Mad max: Na drodze gniewu“).

Szaleństwo w Mózgu w Bydgoszczy

Tradycyjnie festiwalowych wydarzeń nie zabraknie również w Mózgu, gdzie powróci kolektyw Nurt movie, który zaproszą widzów na „Odlot” w reżyserii Milosa Formana. Po pokazie zaprezentowany zostanie (nakręcony częściowo w Mózgu) najnowszy film bydgoskiego reżysera Wojciecha Gostomczyka pod tytułem „Leon”. Bohater filmu - Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz – zaraz po projekcji wykona performance. Tego wieczoru odbędą się także wydarzenia muzyczne. DJ LENAR zagra koncert muzyki filmowej do fragmentów „Solaris mon amour”, a zaraz po nim odbędzie się kuratorski pokaz teledysków Adama Piaseckiego.

Na festiwalu Przeźrocza zobaczymy efekty pracy bydgoskiego operatora

Ważnym filmem w tej edycji festiwalu film „Postcards from the verge” w reżyserii Natalii Koniarz ze zdjęciami bydgoskiego operatora Stanisława Cuskego. Twórcy spotkają się z publicznością, by opowiedzieć o kulisach jgo powstawania i ich wspólnej podróży przez Amerykę Południową.

Ciekawie zapowiada się także projekcja filmów w Exploseum w piątek połączona ze zwiedzaniem trasy (wstęp darmowy, ale liczba miejsc ograniczona, zapisy: rezerwacje@koloroffon.pl).

Festiwal filmowy przeźrocza 2023 w Bydgoszczy. Program i ceny biletów

Woda Bydgoska 2023