To będzie fotograficzny spacer po Bydgoszczy i opowieść nasycona obrazami. Udział jest bezpłatny

i

Autor: UM Bydgoszcz

wydarzenia

To będzie fotograficzny spacer po Bydgoszczy i opowieść nasycona obrazami. Udział jest bezpłatny

Chcecie wiedzieć, który z bydgoskich fotografów wykonał portret Poli Negri? Ciekawi was, która kobieta jako pierwsza prowadziła własną pracownię fotograficzną w mieście? Katarzyna Gębarowska, prezeska Fundacji Fotografistka, ma w zanadrzu mnóstwo ciekawostek i anegdot z życia bydgoskich fotografistek i fotografów. Zaprasza na wyjątkowy spacer. Zanęci opowieściami, zauroczy widokami. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale trzeba się zapisać.

Każdy może wziąć udział w wyjątkowym spacerze. Szlak został wytyczony lata temu przez mistrzynie i mistrzów fotografii, a przeniesiony na papier jakiś czas temu.

- „Spacerownik śladami dawnych atelier fotograficznych w Bydgoszczy” to przewodnik, który zabierze was w niezwykłą podróż przez historię miasta, odkrywając jego bogate tradycje fotograficzne - mówi Katarzyna Gębarowska, prezeska Fundacji Fotografistka, autorka przewodnika. - Każdy z dziesięciu przystanków odkrywa inną tajemnicę związaną z zakładami fotograficznymi i pełen jest interesujących faktów oraz anegdot. Wędrując od jednego przystanku do drugiego, dowiecie się m.in. w którym zakładzie działała pierwsza elektryczna winda w mieście, która kobieta jako pierwsza prowadziła własną pracownię fotograficzną w Bydgoszczy, a także który z bydgoskich fotografów wykonał portret słynnej Poli Negri - dodaje.

Autorka przewodnika poprowadzi specjalny spacer, w którym udział może wziąć każdy.

  • Trasa spaceru rozpoczyna się przy ul. Długiej 27, gdzie w pracowni fotografa S.H. Cohn powstał najstarszy zachowany dagerotyp z Bydgoszczy.
  • Kolejne przystanki prowadzą przez malownicze stare miasto, ulicę Gdańską, Plac Wolności, aż do ulicy Pomorskiej, gdzie znajduje się mural przedstawiający Jadwigę Szopieraj – jedną z bydgoskich pionierek fotografii zawodowej. Mural powstał w 2016 roku, pozostawiając trwałą pamiątkę po tej niezwykłej postaci.
  • Bydgoscy pionierzy fotografii pozostawili po sobie bogate dziedzictwo nie tylko w postaci studyjnych fotografii wykonanych na zamówienie, ale również w formie zdjęć miejskich. Liczne ujęcia bydgoskich ulic, placów i parków uwieczniły obraz miasta, które kiedyś tętniło życiem.

Bezpłatne wydarzenie jest zaplanowane na 30 lipca, zbiórka o godz. 12 przy ul. Długiej 27. Obowiązują zapisy mailowe: [email protected].

Wakacyjne kierunki z Bydgoszczy! Turcja, Grecja, Paryż, all inclusive. Znamy ceny!