Chełmianki. Perła Pałuk w Kujawsko-Pomorskiem
Chełmianki, znane również jako Góry Chełmianki, to zespół ostańców morenowych położonych w okolicach Kcyni, w powiecie nakielskim. Najwyższy szczyt, Korfantówka (161,9 m n.p.m.), dumnie wznosi się nad okolicą. W czasach zaborów wzniesienie to nosiło nazwę Góra Bismarcka. W tym miejscu zastaniemy niesamowity widok Dolinę Noteci i malowniczą panoramę Kcyni.
Pałuki. Kraina łukowatych wzniesień
Pałuki to region historyczno-etnograficzny położony w północno-wschodniej części Wielkopolski, nad południowym i zachodnim brzegiem Noteci w Kujawsko-Pomorskiem. Nazwa regionu wywodzi się prawdopodobnie od wyrazu "łuk", "łęk" lub "łęg", oznaczającego trawiastą nizinę pomiędzy gruntami ornymi, lub od łukowatego kształtu niewielkich, ale wszechobecnych w tym rejonie wzniesień. Pałuki są utożsamiane z powiatem kcyńskim z czasów I Rzeczypospolitej, który wchodził w skład województwa kaliskiego.
Jak dojechać na Chełmianki? To idealne miejsce na weekendowy wypad
Chełmianki znajdują się w okolicy wsi Dębogóra w gminie Kcynia, w powiecie nakielskim. Najłatwiej dojechać tu samochodem. Z Kcyni należy kierować się na Dębogórę, a następnie szukać drogowskazów na Chełmianki.
Chełmianki to doskonałe miejsce na weekendowy wypad dla osób szukających kontaktu z naturą, pięknych krajobrazów i historycznych ciekawostek. Można tu spacerować po lasach, a także podziwiać przepiękne krajobrazy stworzone przez naturę. To idealne miejsce na relaks i odpoczynek od zgiełku miasta.
Co warto zobaczyć na Chełmiankach?
- Panorama Kcyni: Z Chełmianek rozpościera się przepiękny widok na Kcynię, z charakterystycznym kościołem poklasztornym pw. WNMP, wieżą ciśnień i budynkiem byłego Katolickiego Seminarium Nauczycielskiego.
- Dolina Noteci: Niesamowity widok rozległą Dolinę Noteci, która obejmuje fragment Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. W zachodniej części chronionego obszaru płynie rzeka Noteć, a we wschodniej – Kanał Bydgoski, łączący dorzecza Odry i Wisły.
- Lasy mieszane: Okoliczne lasy mieszane stanowią idealne miejsce na spacery i kontakt z naturą.
- Torfowiska i łąki: Dolina Noteci znajdująca się niedaleko wzniesienia to także torfowiska niskie pokryte przez zalewowe łąki i trzcinowiska, a na zboczach doliny znajdują się płaty muraw kserotermicznych.
Góry w Kujawsko-Pomorskiem. Chełmianki to nie wszystko!
Choć Chełmianki są najwyższym wzniesieniem na Pałukach, to nie jedyne góry w województwie kujawsko-pomorskim, a już na pewno nie najwyższe. Warto również odwiedzić kilka wyjątkowych miejsc w województwie kujawsko-pomorskim, a przede wszystkim Góry Łosiowe, znajdujące się przy północnej granicy regionu. Obejmują one teren gmin Grudziądz i Rogóźno.
Rezerwat, założony w 2018 roku, rozciąga się na powierzchni 4,8 tys. hektarów. Najwyższe wzniesienie osiąga 88 m n.p.m., a z punktu widokowego rozpościera się przepiękna panorama Grudziądza oraz Kępy Fortecznej, z XVIII-wieczną cytadelą, która robi ogromne wrażenie.
Kolejnym niesamowitym miejscem jest Czarna Góra, czyli najwyższy szczyt województwa kujawsko-pomorskiego, wznoszący się na 188,8 m n.p.m. Znajduje się w Górach Obkaskich, pomiędzy miejscowościami Obkas i Dąbrówka, w gminie Kamień Krajeński. Jest to także najniższy szczyt wchodzący w skład Korony Polski, co czyni go interesującym celem dla miłośników turystyki górskiej.

Czarna Góra. Najniższy szczyt Korony Polski
Czarna Góra to popularny cel wycieczek dla mieszkańców regionu i turystów. Można do niej dotrzeć samochodem, parkując około 900 m od szczytu, a następnie przejść pieszo. Na Czarną Górę prowadzi również zielony szlak rowerowy, który rozpoczyna się w Dąbrówce i biegnie przez malownicze lasy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.