To najwyższe wzniesienie na Pałukach w Kujawsko-Pomorskiem. Można podziwiać stąd Dolinę Noteci

i

Autor: Wikipedia, domena publiczna

Region

To najwyższe wzniesienie na Pałukach w Kujawsko-Pomorskiem. Można podziwiać stąd Dolinę Noteci

2025-03-28 15:09

To miejsce dla każdego, kto szuka malowniczych krajobrazów i historycznych ciekawostek w sercu Kujawsko-Pomorskiego. Chełmianki, zwane również Korfantówką, to najwyższe wzniesienie na Pałukach, oferujące zapierające dech w piersiach widoki na Dolinę Noteci. Wybierając się w te rejony trzeba przygotować się na podróż pełną odkryć i niezapomnianych wrażeń! Szczegóły poniżej.

Chełmianki. Perła Pałuk w Kujawsko-Pomorskiem

Chełmianki, znane również jako Góry Chełmianki, to zespół ostańców morenowych położonych w okolicach Kcyni, w powiecie nakielskim. Najwyższy szczyt, Korfantówka (161,9 m n.p.m.), dumnie wznosi się nad okolicą. W czasach zaborów wzniesienie to nosiło nazwę Góra Bismarcka. W tym miejscu zastaniemy niesamowity widok Dolinę Noteci i malowniczą panoramę Kcyni.

PORANEK - Rekiny

Pałuki. Kraina łukowatych wzniesień

Pałuki to region historyczno-etnograficzny położony w północno-wschodniej części Wielkopolski, nad południowym i zachodnim brzegiem Noteci w Kujawsko-Pomorskiem. Nazwa regionu wywodzi się prawdopodobnie od wyrazu "łuk", "łęk" lub "łęg", oznaczającego trawiastą nizinę pomiędzy gruntami ornymi, lub od łukowatego kształtu niewielkich, ale wszechobecnych w tym rejonie wzniesień. Pałuki są utożsamiane z powiatem kcyńskim z czasów I Rzeczypospolitej, który wchodził w skład województwa kaliskiego.

Jak dojechać na Chełmianki? To idealne miejsce na weekendowy wypad

Chełmianki znajdują się w okolicy wsi Dębogóra w gminie Kcynia, w powiecie nakielskim. Najłatwiej dojechać tu samochodem. Z Kcyni należy kierować się na Dębogórę, a następnie szukać drogowskazów na Chełmianki.

Chełmianki to doskonałe miejsce na weekendowy wypad dla osób szukających kontaktu z naturą, pięknych krajobrazów i historycznych ciekawostek. Można tu spacerować po lasach, a także podziwiać przepiękne krajobrazy stworzone przez naturę. To idealne miejsce na relaks i odpoczynek od zgiełku miasta.

Co warto zobaczyć na Chełmiankach?

  • Panorama Kcyni: Z Chełmianek rozpościera się przepiękny widok na Kcynię, z charakterystycznym kościołem poklasztornym pw. WNMP, wieżą ciśnień i budynkiem byłego Katolickiego Seminarium Nauczycielskiego.
  • Dolina Noteci: Niesamowity widok rozległą Dolinę Noteci, która obejmuje fragment Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. W zachodniej części chronionego obszaru płynie rzeka Noteć, a we wschodniej – Kanał Bydgoski, łączący dorzecza Odry i Wisły.
  • Lasy mieszane: Okoliczne lasy mieszane stanowią idealne miejsce na spacery i kontakt z naturą.
  • Torfowiska i łąki: Dolina Noteci znajdująca się niedaleko wzniesienia to także torfowiska niskie pokryte przez zalewowe łąki i trzcinowiska, a na zboczach doliny znajdują się płaty muraw kserotermicznych.

Góry w Kujawsko-Pomorskiem. Chełmianki to nie wszystko!

Choć Chełmianki są najwyższym wzniesieniem na Pałukach, to nie jedyne góry w województwie kujawsko-pomorskim, a już na pewno nie najwyższe. Warto również odwiedzić kilka wyjątkowych miejsc w województwie kujawsko-pomorskim, a przede wszystkim Góry Łosiowe, znajdujące się przy północnej granicy regionu. Obejmują one teren gmin Grudziądz i Rogóźno.

Rezerwat, założony w 2018 roku, rozciąga się na powierzchni 4,8 tys. hektarów. Najwyższe wzniesienie osiąga 88 m n.p.m., a z punktu widokowego rozpościera się przepiękna panorama Grudziądza oraz Kępy Fortecznej, z XVIII-wieczną cytadelą, która robi ogromne wrażenie.

Kolejnym niesamowitym miejscem jest Czarna Góra, czyli najwyższy szczyt województwa kujawsko-pomorskiego, wznoszący się na 188,8 m n.p.m. Znajduje się w Górach Obkaskich, pomiędzy miejscowościami Obkas i Dąbrówka, w gminie Kamień Krajeński. Jest to także najniższy szczyt wchodzący w skład Korony Polski, co czyni go interesującym celem dla miłośników turystyki górskiej.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News

Czarna Góra. Najniższy szczyt Korony Polski

Czarna Góra to popularny cel wycieczek dla mieszkańców regionu i turystów. Można do niej dotrzeć samochodem, parkując około 900 m od szczytu, a następnie przejść pieszo. Na Czarną Górę prowadzi również zielony szlak rowerowy, który rozpoczyna się w Dąbrówce i biegnie przez malownicze lasy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.

CH czy H? Jak zapiszesz to słowa?
Pytanie 1 z 25
Jak zapiszesz to słowo?