Tylu pasażerów odleciało z bydgoskiego lotniska w 2024 roku. To tylko o niecałe 300 więcej niż rok wcześniej

i

Autor: Port Lotniczy Bydgoszcz/Pexels

port lotniczy w Bydgoszczy

Tylu pasażerów odleciało z bydgoskiego lotniska w 2024 roku. Niewielu więcej niż rok wcześniej

2025-02-20 21:40

W 2024 roku bydgoskie lotnisko osiągnęło nowy rekord pod względem liczby pasażerów korzystających z rejsów czarterowych na wakacje. Port odprawił 88 662 podróżnych, co stanowi wzrost o 47% w porównaniu do już rekordowego roku 2023. Władze lotniska są dumne z osiągniętego wyniku. Jak wygląda ogólna liczba pasażerów korzystających z bydgoskiego lotniska oraz jakie są prognozy na przyszłość?

Spis treści

  1. Tylu ludzi wyleciało na wakacje czarterami z bydgoskiego lotniska w 2024 roku. Padł rekord!
  2. Z Bydgoszczy od 2024 roku można wylecieć na Majorkę i do Egiptu
  3. Loty do Alicante z Bydgoszczy ruszą 31 marca 2025 roku
  4. Z Bydgoszczy polecimy prosto do Lizbony i Nowego Jorku (przez Frankfurt)
  5. Nowy kierunek z bydgoskiego lotniska w 2025 roku - polecimy do Enfidhy w Tunezji
  6. Port lotniczy w Bydgoszczy

Tylu ludzi wyleciało na wakacje czarterami z bydgoskiego lotniska w 2024 roku. Padł rekord!

Bydgoskie lotnisko chwali się rekordowym sezonem wakacyjnym i rzeczywiści wynik robi wrażenie. W 2024 roku czarterowymi rejsami wyleciało z Bydgoszczy o wiele więcej osób niż w 2023 roku.

- Rok 2024 przyniósł kolejny znaczący wzrost liczby pasażerów korzystających z oferty rejsów czarterowych. Bydgoski port odprawił 88 662 podróżnych, co oznacza wzrost o 47 proc. w porównaniu z rokiem 2023, który już wcześniej był rekordowy.

Z Bydgoszczy od 2024 roku można wylecieć na Majorkę i do Egiptu

Jak zaznaczają pracownicy lotniska, do rekordowych wyników przyczyniły się między innymi dwa nowe kierunki zaoferowane przez touroperatorów – hiszpańska wyspa Majorka oraz pierwszy całoroczny kierunek wakacyjny z wylotem z Bydgoszczy – Marsa Alam w Egipcie. Jest też więcej rejsów do Antalyi i na Kretę.

Ogółem jednak liczba pasażerów w 2024 roku niemal nie zmieniła się w porównaniu z 2023 rokiem (wynik z 2023 roku to 366 067 pasażerów) i wciąż nie udało się doskoczyć do poziomu sprzed pandemii (w 2019 roku bydgoskie lotnisko obsłużyło 425 230 pasażerów).

- W 2024 roku z usług bydgoskiego lotniska skorzystało 366 355 pasażerów. Wynik ten, zbliżony do zeszłorocznego, osiągnięto pomimo tymczasowego zawieszenia rejsów Wizz Air oraz ograniczenia liczby lotów do Dublina i Birmingham w sezonie letnim. W ostatnim kwartale 2024 roku obsłużono 68 612 podróżnych - czytamy na stronie lotniska.

Loty do Alicante z Bydgoszczy ruszą 31 marca 2025 roku

Dla portu lotniczego w  Bydgoszczy wyjątkowo dobra była końcówka 2024 roku i nie chodzi tylko o liczby.

To wtedy przewoźnicy ogłosili dwie nowości z wylotem z Bydgoszczy – Alicante, które od 31 marca 2025 realizowane będzie na pokładzie samolotów przewoźnika Ryanair oraz Frankfurt – który Lufthansa przywraca do siatki połączeń Lotniska Bydgoszcz 27 kwietnia.

Z Bydgoszczy polecimy prosto do Lizbony i Nowego Jorku (przez Frankfurt)

Uruchomienie połączenia do Frankfurtu oznacza dla bydgoszczan i wszystkich mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, że otwiera się dla nich nowe okno na świat, bo tamtejszy port jest jednym z najważniejszych europejskich lotnisk przesiadkowych, a Frankfurt jest drugim co do wielkości niemieckim regionem metropolitalnym, gdzie prężnie rozwija się biznes. Lotnisko w Bydgoszczy będzie ósmym w kraju, na którym będzie lądowała i z którego będzie startowała Lufthansa. Dzięki temu połączeniu łatwiej dostaniemy w odległe części świata. Można już kupić bilety z Bydgoszczy do Lizbony czy Nowego Jorku (z międzylądowaniem we Frankfurcie).

Informacja o wylotach do Alicante ucieszyła bydgoszczan. „To najlepsza wiadomość tej jesieni” – komentowali internauci. Pojawia się jednak pytanie – ile kosztuje taki lot? I tutaj radość nieco maleje. Są już dostępne bilety na loty do Alicante. Latem mogą być drogie i kosztować nawet 900 zł, ale przy odrobinie szczęścia uda się wyhaczyć tańsze opcje.

Port Lotniczy Bydgoszcz chwali się też udaną współpracą i rozwojem sektora MRO (Maintenance, Repair and Overhaul), skupiającego się na serwisowaniu statków powietrznych.

– Nawiązaliśmy relacje z kluczowymi podmiotami zajmującymi się serwisowaniem statków powietrznych, a rozmowy o dalszych wspólnych projektach pozwalają nam myśleć o stworzeniu w Bydgoszczy europejskiego węzła serwisowego – to ogromna szansa dla lotniska i całego regionu – podkreśla Monika Mejsner-Hermelin, prezeska Portu Lotniczego. – Rozwój działalności MRO może przynieść znaczące korzyści – od nowych miejsc pracy po wykorzystanie potencjału lokalnych firm, takich jak WZL nr 2 S.A. oraz wspieranie edukacji technicznej w regionalnych szkołach średnich i na uczelniach wyższych - dodaje.

Nowy kierunek z bydgoskiego lotniska w 2025 roku - polecimy do Enfidhy w Tunezji

W 2025 roku lotnisko planuje dalszy rozwój siatki połączeń, w tym uruchomienie tras do Alicante, Frankfurtu oraz nowego kierunku czarterowego – Enfidhy w Tunezji. Loty z Bydgoszczy do Tunezji w ofercie Rainbow Tours rozpoczną się od 5 czerwca 2025 r. i odbywać będą się w każdy czwartek.

Tunezja, leżąca w północnej Afryce, jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do odwiedzenia na tym kontynencie. Kraj ten urzeka swoją różnorodnością krajobrazów – od zielonych, górzystych terenów na północy po suche, płaskie obszary na południu. Otoczona Morzem Śródziemnym, Tunezja jest doskonałym miejscem dla entuzjastów sportów wodnych oraz osób pragnących relaksu. Znana jest z ciepłego słońca, piaszczystych plaż i bogatej historii oraz kultury.

- Kontynuacja całorocznego połączenia do Marsa Alam podkreśla rosnącą atrakcyjność oferty wakacyjnej z Bydgoszczy - czytamy na stronie lotniska.

Pod koniec 2024 roku, kiedy z Bydgoszczy startował tam pierwszy samolot, na lotnisku pojawił się tort w kształcie piramid.

Port lotniczy w Bydgoszczy

Międzynarodowy port lotniczy w Bydgoszczy, położony około 3 km od centrum miasta, został otwarty w 1916 roku, jednak początkowo nie pełnił funkcji pasażerskiego lotniska. W 1917 roku stacjonował tam niemiecki Lotniczy Oddział Zapasowy nr 13, dysponujący 14–16 samolotami, 10 oficerami i 100 osobami obsługi naziemnej.

Po 1920 roku, kiedy Bydgoszcz powróciła do Polski, władze polskie przejęły lotnisko, a niemiecki sprzęt został wywieziony. Od 1921 roku lotnisko pełniło funkcję ośrodka szkolenia kadr lotniczych, w tym pilotów i mechaników.

Po II wojnie światowej lotnisko zaczęło rozwijać cywilne połączenia lotnicze, choć regularne loty były czasami zawieszane w okresach zmian politycznych. Po przemianach gospodarczych w Polsce, cywilne porty lotnicze zostały reaktywowane w 1992 roku, a w 2004 roku lotnisko ponownie otwarto. Od 2005 roku oferowało międzynarodowe połączenia, a 30 października 2005 uruchomiono pierwsze codzienne połączenie do Londynu Stansted. 

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:
Polska na ucho
Czarownice

Bydgoszczanin dotarł do całkiem opustoszałej wioski. Wysiedlili ludzi, a nic się tam nie dzieje. Zobaczcie zdjęcia.

2025_02_17_Explainary_Monachium