Uratował dziecko przed agresywnymi psami. Chłopiec z obrażeniami ciała trafił pod opiekę lekarzy

i

Autor: mat. policji,pixabay/zdjęcie ilustracyjne

wokół nas

Uratował dziecko przed agresywnymi psami. Chłopiec z obrażeniami ciała trafił pod opiekę lekarzy

2024-06-28 8:09

Usłyszał wołanie o pomoc i natychmiast zareagował. Przegonił agresywne psy, które w domu nieopodal jego miejsca zamieszkania poważnie gryzły 13-letniego chłopca. Posterunkowy Kamil Choma z Grudziądza uratował życie dziecku w czasie wolnym od służby. Szczegóły poniżej.

Policjantem jest się 24 godziny na dobę, co udowodnił mundurowy z Grudziądza, posterunkowy Kamil Choma. Będąc po służbie, zauważył niepokojącą sytuację przy jednej z posesji niedaleko swojego miejsca zamieszkania. Na chodniku stał mężczyzna, nerwowo gestykulując w kierunku przejeżdżających pojazdów.

Policjant wysiadł z samochodu, aby dowiedzieć się, co się dzieje. Wtedy usłyszał wołanie o pomoc. Okazało się, że wewnątrz domu, przy którym się zatrzymał, 13-letni chłopiec był właśnie gryziony przez wściekłe psy. Funkcjonariusz natychmiast wkroczył do środka.

Używając drabiny stojącej przy wejściu, posterunkowy odgonił agresywne, atakujące zwierzęta i ewakuował chłopca na zewnątrz. Dziecko z obrażeniami ciała zostało przewiezione do szpitala. Na szczęście, według lekarzy, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

- Policjant znalazł się we właściwym miejscu i czasie, udowadniając, że hasło "Pomagamy i chronimy" obowiązuje również po służbie. Komendant Miejski Policji w Grudziądzu kom. Tomasz Manuszewski oraz jego Pierwszy Zastępca kom. Marcin Wojtczak osobiście pogratulowali posterunkowemu Kamilowi Choma właściwej reakcji i determinacji w działaniu, które przyczyniły się do uratowania dziecka – informuje asp. Łukasz Kowalczyk z grudziądzkiej komendy.

Komisariat policji w Grudziądzu przypomina, jak zachować się w przypadku zagrożenia ze strony agresywnego zwierzęcia.

  • Stań, nie uciekaj. Twarz zwróć w stronę psa - żeby się bronić musisz widzieć gdzie cię zaatakuje. Nie patrz psu w oczy.
  • Zasłoń się niesionym przez siebie przedmiotem np. plecakiem, tornistrem, teczką, parasolem, kurtką czy inną odzieżą owiniętą wokół ręki.
  • Postaraj się nie okazywać strachu, mimo że to trudne.
  • Nie odwracaj się tyłem do psa, zwłaszcza jeśli jest duży. Jeśli skoczy na plecy, może przewrócić nie tylko dziecko, ale nawet dorosłego człowieka. Staraj się nie dopuścić do ataku na nogi. Jeżeli upadniesz, to następnym celem może być twoja szyja lub twarz.
  • Ustaw się do psa bokiem, stań na lekko rozstawionych nogach. To pozwala lepiej utrzymać równowagę. Jeżeli pies jest duży i ciężki, pochyl się lekko do przodu, by swoim ciężarem nie przewrócił cię.
  • Przyjmij pozycję "żółwia". Ochronisz wystające części ciała, za które zwykle chwyta pies

Umiesz rozpoznać rejestracje z Kujawsko-Pomorskiego? Tylko ekspert zdobędzie 10/10

Pytanie 1 z 10
Jaką tablicę rejestracyjną mają kierowcy z Aleksandrowa Kujawskiego?
K.BOSAK: MAMY DO CZYNIENIA Z RZĄDEM DYLETANTÓW