Usłysz, że osoby głuche są obok. W Bydgoszczy można nauczyć się migać i poznać poezję miganą

i

Autor: Pexels/kadr z filmu Teściowie

wydarzenie

Usłysz, że osoby głuche są obok. W Bydgoszczy można nauczyć się migać i poznać poezję miganą

2023-09-22 13:55

Miejskim Centrum Kultury zobaczymy film „Teściowie” z audiodeskrypcją i będziemy mieli okazje poznać poezję miganą. 23 września odbędzie się wydarzenie „Usłysz” w ramach Światowego Dnia Głuchych.

- Przede wszystkim naszym celem jest udostępnianie instytucji i wydarzeń dla każdego odbiorcy - mówią organizatorzy, pracownicy MCK w Bydgoszczy. -  W ramach Światowego Dnia Głuchych mamy możliwość zwrócenia większej uwagi na potrzeby osób głuchych. Zaplanowaliśmy kilka wydarzeń, min. warsztaty z robienia gumek do włosów. Odbędzie się również kurs z podstawowych znaków migowych. Na warsztatach nauczymy uczestników jak się przedstawić, zamigać wiek, miejsce zamieszkania, kilka grzecznościowych zwrotów oraz chcemy wzbogacić wiedzę na temat życia osób głuchych w naszym kraju - dodaje.

Będziemy mieli okazję wziąć udział w pokazie poezji miganej, która zostanie zaprezentowana przez głuchego poetę, Adama Stoyanov, który jest również jednym z najbardziej znanych głuchych aktorów teatralnych w Polsce. W kasie MCK dostępne są wejściówki na to wydarzenie. Potem odbędzie się bezpłatny seans pierwszej części filmu „Teściowie”. Co ważne, będą napisy oraz możliwość skorzystania z audiodeskrypcji (trzeba mieć smartfon, słuchawki oraz aplikację AudioMovie).

Program wydarzenia Usłysz w Miejskim Centrum Kultury

  • 12 – 13 Warsztaty z robienia frotek/gumek do włosów (zapisy: [email protected])
  • 13.30 – 15.30 Kurs z podstawowych znaków migowych (zapisy: [email protected])
  • 18 – 19 Poezja migana
  • 19 – 20.30 bezpłatny seans „Teściowie” z napisami i audiodeskrypcją
  • Warsztaty odbędą się w Saloniku MCK (ilość miejsc ograniczona).
  • Poezja migana odbędzie się w Szpulce (wejściówki w kasie MCK).

Podczas wydarzenia „Usłysz” - celebracja Międzynarodowego Dnia Głuchych odbędą się warsztaty z tworzenia frotek, zwanych scrunchies. Jeśli masz jakiś materiał z drugiej ręki, który chcesz wykorzystać - przynieś ze sobą, ale organizatorzy zapewniają potrzebne artykuły. Podczas warsztatów każda osoba będzie mogła stworzyć kilka prac. Chodzi o integracje i wspólną zabawę.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Obowiązują zapisy: [email protected]. Liczba miejsc ograniczona.

Odbędą się tez warsztaty z podstaw języka migowego. Poznasz podstawowe zwroty w języku migowym (dzień dobry, do widzenia, przepraszam, proszę, dziękuję), alfabet, dowiesz się, jak się przedstawić w języku migowym.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Obowiązują zapisy: [email protected]. Liczba miejsc ograniczona.

Czy poezja migana jest taka, jak poezja w języku polskim? Jak może wyglądać poezja języka, który jest wizualno-przestrzenny? Świat takiego języka nie jest prosty, ale jest fascynujący. Za pomocą polskiego języka migowego możemy opisywać pewne szczegóły wydarzeń tak dokładnie, jakbyśmy oglądali film. Właśnie dlatego polski język migowy i poezja migowa doskonale się odnajduje w teatrze, także dla słyszących widzów. Pokaz poezji da Adama Stoyanov, który jest jednym z najbardziej znanych głuchych aktorów teatralnych w Polsce.

Wstęp darmowy, wejściówki do odbioru w Kasie Miejskiego Centrum Kultury.

Restauracja w Centrum Onkologii w Bydgoszcz w formule all inclusive