Przyjechali z dziećmi, których rodzice zostali w Ukrainie. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy pomaga osobom, które opiekują się w Polsce nieletnimi. Działa w Bydgoszczy punkt informacyjny, w którym pracownicy pomagają wypełnić wnioski do sądu o ustanowienie opiekuna tymczasowego.
Bez sądowego postanowienia Ukrainiec, pod opieką którego jest dziecko, nie może załatwić formalności urzędowych.
Nie mogą w takiej sytuacji złożyć na przykład wniosku o świadczenia rodzinne. Takie dziecko jest osobą obcą dla opiekuna, któremu bez tego postanowienia sądowego może nie zostać udzielona informacja o stanie zdrowia dziecka. Osoby, które uciekały przed wojną, nie zastanawiały się, czy mogą wziąć dzieci brata albo kuzyna. Wszystko działo się nagle. Obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy powinni tę sytuację prawną dzieci uregulować.
- mówi Marta Frankowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy.
Dotąd bydgoski sąd wydał 133 postanowienia o wyznaczeniu opiekuna tymczasowego.
Opiekunami najczęściej są osoby, które przyjeżdżają z dzieckiem i są dziecku najlepiej znane. Takich opiekunów tymczasowych jest 128. I sprawują opiekę tymczasową nad ponad 160. dziećmi, a więc jeden opiekun jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo więcej niż jednego dziecka
- dodaje Frankowska.
Taka opieka jest wyznaczana na czas pobytu opiekuna i dziecka w Polsce. Do punktu informacyjnego MOPS, gdzie można uzyskać pomoc, trzeba najpierw zadzwonić i umówić się na spotkanie. Numer telefonu: 52 330 12 70.
Szczegóły można znaleźć TUTAJ