- W minionym tygodniu policjanci z komisariatu w Fordonie otrzymywali zgłoszenia dotyczące uszkodzonych pojazdów zaparkowanych między innymi przy ulicach Golloba, Monte Cassino, Rzeźniackiego czy Skarżyńskiego w Bydgoszczy. Jak wynikało ze zgłoszeń, sprawca dewastował pojazdy, rzucając w nie ciężkimi przedmiotami, w tym kostką brukową. W ten sposób uszkadzał najczęściej przednie szyby lampy czy karoserię - informują policjanci.
Chodził po Fordonie i rzucał czymś ciężkim w samochody
Fordońscy kryminalni ustalili dokładny rysopis sprawcy. Dzięki temu poznanie jego nazwiska i zatrzymanie go stało się tylko kwestią czasu. Podejrzany trafił w ręce policji 12 grudnia 2024 roku.
- Wówczas funkcjonariusze mieli już zgromadzony materiał dowodowy. Na jego podstawie policjanci przedstawili bydgoszczaninowi 16 zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia jako czynu chuligańskiego - informują bydgoscy policjanci.
Za uszkodzenie mienia grozi do 5 lat więzienia. To czyny o charakterze chuligańskim, dlatego musi liczyć się z wyższą karą.
Czy o charakterze chuligańskim to okoliczność obciążająca
W polskim prawie czyn o charakterze chuligańskim jest traktowany jako okoliczność obciążająca, co skutkuje surowszymi konsekwencjami dla sprawcy. Zgodnie z art. 57a Kodeksu karnego, sąd wymierza karę nie niższą od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę oraz obligatoryjnie orzeka nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, chyba że nałoży obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Definicja występku o charakterze chuligańskim zawarta jest w art. 115 § 21 Kodeksu karnego. Dotyczy ona umyślnego zamachu na takie dobra jak zdrowie, wolność, cześć, nietykalność cielesna, bezpieczeństwo powszechne, działalność instytucji państwowych lub samorządu terytorialnego, porządek publiczny, a także umyślnego niszczenia lub uszkadzania cudzej rzeczy. Warunkiem uznania czynu za chuligański jest działanie publiczne, bez powodu lub z oczywiście błahego powodu, okazujące rażące lekceważenie porządku prawnego.