grzyb

i

Autor: pixabay

Uważaj podczas grzybobrania! Czeka cię niebezpieczeństwo. To samo spotkać cię może zimą

2022-10-12 11:52

Każdy grzybiarz wie, że październik to idealny czas, by udać się do lasu grzyby. Trzeba jednak pamiętać, że większość z nich jest niejadalna. A typowego „trujaka” wcale nie tak trudno pomylić z tym jadanym. To jednak nie jedyne niebezpieczeństwo, jakie czeka na nas podczas grzybobrania. Jak się okazuje, kleszcze cały czas są aktywne i tylko czyhają, by znaleźć sobie żywiciela. Co ciekawe – insekty te w tym roku mogą pozostać z nami jeszcze na długo.

Synoptycy IMGW zaprezentowali nową długoterminową prognozę pogody na najbliższe kilka miesięcy w Polsce. Jak się okazuje – dalsza część jesieni i zima zapowiada się cieplej niż miało to miejsce w ostatnich latach. Według szacunków maksymalna temperatura w grudniu może osiągnąć nawet 13 stopni Celsjusza.

Można by zatem rzec, że tegoroczna zima będzie idealnym czasem do spędzania czasu na dworze m.in. udając się na spacer. Trzeba zachować jednak szczególną ostrożność odwiedzając tereny zimowe zarówno zimą, jak i obecnie – na przykład podczas grzybobrania. Dlaczego? Już tłumaczymy.

Jak się okazuje, kleszcze cały czas są aktywne i tylko czyhają, by znaleźć sobie żywiciela. Jak podają specjaliści kleszcze aktywne są z reguły od wiosny do późnej jesieni – do końca października lub listopada. To nie jest jednak reguła i wszystko wskazuje na to, że w tym roku kleszcze pozostaną w Polskich lasach znacznie dłużej niż się tego spodziewaliśmy.

Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy. Długość ich ciała wynosi od ułamków milimetra do 30 mm. Mimo, że to małe zwierzątko, jest ono niezwykle niebezpieczne. To drugi, zaraz po komarach najgroźniejszy nosiciel chorób zakaźnych u ludzi i zarazem pierwszy, w przypadku zwierząt.

Gen. Skrzypczak: "Rakiety tak nie złamią oporu Ukraińców, jak może ta zima, która będzie im bardzo doskwierała" [Express Biedrzyckiej]

Jak już wspomnieliśmy, kleszcze budzą się do życia wiosną. To wtedy w polskich lasach ma miejsce główny sezon kleszczowy. Mimo, że przyjęło się, że pozostają one na terenach zielonych aż do później jesieni, to tak naprawdę nie ma dokładnego terminu ich aktywności.

Specjaliści zaznaczają, że kleszcze są aktywne do momentu, gdy temperatura na dworze nie zejdzie poniżej 5 stopni Celsjusza (poranne przymrozki nie oznaczają wcale, że kleszcze idą spać). Gdy zima jest łagodniejsza, a temperatura na plusie – kleszcze potrafią pozostać w lasach nawet na cały rok.

Patrząc na najnowszą prognozę pogody synoptyków IMGW na najbliższe miesiące – wiele wskazuje na to, że sezon kleszczowy nie zakończy się szybko. Warto więc zachować szczególną ostrożność wybierając się do lasu.

O tym, że kleszcze są niebezpiecznie nie trzeba nikomu przypominać. To nosiciele chorób bakteryjnych, wirusowych i pierwotniakowych, takich jak borelioza, anaplazmoza, tularemia czy gorączka Q.