W bydgoskiej elektrociepłowni już nie będą spalać węgla. Jak teraz ogrzejemy nasze mieszkania?

i

Autor: Pexels

ogrzewanie

W bydgoskiej elektrociepłowni już nie będą spalać węgla. Jak teraz ogrzejemy nasze mieszkania?

2023-08-01 15:52

PGE uruchomiła niskoemisyjną kotłownię gazową w Elektrociepłowni Bydgoszcz I. Dzięki temu można było całkiem wyłączyć tam kotły węglowe, a emisja dwutlenku węgla spadnie o blisko połowę.

Do PGE Energia Ciepła należą w Bydgoszczy Elektrociepłownia Bydgoszcz I i Elektrociepłownia Bydgoszcz II, o łącznej mocy 564 MWt, dostarczającej około 4,0 mln GJ energii cieplnej rocznie do blisko 90 proc. mieszkańców miasta (zasilanej z miejskiej sieci ciepłowniczej). Już wiadomo, że w tym sezonie to będzie inaczej pozyskana energia.

Zaczęła działać nowoczesna, niskoemisyjna kotłownia gazowa w należącej do PGE Energia Ciepła - Elektrociepłowni Bydgoszcz I.

  • Nowa kotłownia gazowa w Elektrociepłowni w Bydgoszczy składa się z czterech wodnych kotłów gazowych o mocy 9,5 MWt każdy.
  • Zapewni produkcję ciepła w sposób efektywny i przyjazny środowisku, a także wpłynie na poprawę jakości powietrza w mieście.
  • Już podczas najbliższego sezonu grzewczego nowa kotłownia dostarczy ciepło do Miejskiego Systemu Ciepłowniczego, zapewniając bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców Bydgoszczy.

- Oddanie do eksploatacji niskoemisyjnej kotłowni gazowej o mocy ok. 40 MW pozwoliło na całkowite wyłączenie kotłów węglowych w Elektrociepłowni Bydgoszcz I i przyczyni się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o blisko 50 proc. - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetyczne. - Inwestycja ta przybliża nas do osiągnięcia 100 - procentowego udziału paliw nisko i zeroemisyjnych w produkcji ciepła do 2030 roku. Cieszę się, że została ona zrealizowana przez polską firmę Energotechnika - Energorozruch - dodaje.

Nowa kotłownia zastąpiła kotły węglowe w Elektrociepłowni Bydgoszcz I. Zostały całkowicie wycofane z eksploatacji. Kosztowała ponad 23 mln zł.

Czy zmienią się ceny ogrzewania domów i mieszkań w Bydgoszczy?

PGE realizuje także drugą niskoemisyjną inwestycję w Bydgoszczy. Pozwoli na odejście od węgla w perspektywie 2030 roku. W Elektrociepłowni Bydgoszcz II zostanie wybudowanych pięć agregatów kogeneracyjnych, opartych na silnikach gazowych, o mocy łącznej 52,6 MWe oraz źródło rezerwowo-szczytowe o mocy łącznej ponad 70 MWt. PGE zapewnia, że taka konfiguracja aktywów ciepłowniczych - w tym przede wszystkim wprowadzenie gazu do miksu paliwowego - zapewni optymalną pracę bydgoskiej elektrociepłowni z jednoczesnym założeniem uzyskania jak najniższej ceny wytwarzania ciepła.

Multimedialne pokazy fontanny w Starym Fordonie w wakacyjne wieczory przyciągają tłumy