Bydgoskie tężnie już działają

i

Autor: Dorota Lakner Bydgoskie tężnie już działają

W Bydgoszczy będą kolejne tężnie. Ruszyły przygotowania do budowy

2021-08-12 10:02

Ruszają przygotowania do budowy kolejnych w Bydgoszczy mini-tężni. Konstrukcje staną w Starym Fordonie i Myślęcinku. Chcieli tego mieszkańcy, którzy głosowali na ten projekt w trakcie głosowania w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Mini-tężnie działają już Wyżynach, Osowej Górze, a także w Fordonie.

Niedawno tężnie powstały już przy ulicach Wielorybiej, Modrakowej i Hallera. Wokół konstrukcji pojawiły się też elementy małej architektury - ławki i stojaki na rowery. Po zmroku tężnie są podświetlane. Konstrukcje mają 12 metrów długości i prawie 4 metry wysokości. Bydgoskie tężnie są wykonane z drewna sosnowego. Po gałązkach tarniny skrapla się solanka.

Miasto ogłosiło przetarg na dwie kolejne mini-tężnie. Projekt wygrał w poprzedniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Jedna tężnia powstanie przy ul. Targowisko w Starym Fordonie (zagłosowało prawie 200 mieszkańców). Kolejna na polanie Różopole w Myślęcinku (projekt wsparło prawie 3 tysiące bydgoszczan).

Na początek powstanie niezbędna dokumentacja projektowa, a potem będą prowadzone prace budowlane. Ratusz zakłada, że bydgoszczanie będą korzystać z tężni wiosną przyszłego roku. W budżecie na ten cel zabezpieczono ok. 1 miliona złotych.

Inhalacje z solanki wspomagają nawilżenie śluzówki i mają na celu profilaktykę nieżytu górnych dróg oddechowych, pozwalają także lepiej znosić stres i niwelować ogólne wyczerpanie. W zbiorniku każdej mini-tężni znajduje się 10 tys. litrów solanki. Maksymalne stężenie soli ma wynosić 5-7 proc. 

Do 15 lipca można było zgłaszać projekty do nowej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. TUTAJ trwa weryfikacja obywatelska projektów. Bydgoszczanie mogą przekazywać swoje opinie. Jest na to czas do 15 października.

Górki Fordońskie w Bydgoszczy. Idealne miejsce na długie spacery